Kis termelő, kis élelmiszer, nagy előny?
Mint ismert, tavaly év végén változtak a kis mennyiségű helyi élelmiszer-előállítás szabályai, és módosult a kistermelő fogalma is. Mi következik mindebből?
Mint ismert, tavaly november 23-án változtak a kis mennyiségű helyi élelmiszer-előállítás szabályai, illetve módosult a kistermelő fogalma is. A tendencia legalább egy évtizede nagyon pozitív: egyrészt az Európai Unióban évek óta nagy népszerűségnek örvendenek a kosárközösségek, továbbá már a COVID előtt a falusi turizmus 900.000 munkahelyet biztosított és évi 150 milliárd euró bevételt termelt. Ráadásul az Európai Unió Farm to fork stratégiájával (is) összhangban a termelői piacok száma egyre növekszik hazánkban.
A hazai méhészet számos problémával küzd – ezek közül a legsúlyosabb az, hogy pusztulnak a méhek –, így fontos, hogy az ágazat minél több pályázati forráshoz jusson. 2024 decemberében írják majd ki a méhészeti ágazat állatjóléti támogatására vonatkozó pályázatot. Előbb viszont meg kell említenem a „régi” kiírást, és az azzal kapcsolatos problémákat.
Cikksorozatunk első részében átfogóan áttekintettük, hogy mely kihívásokkal kell szembesülnie az agráriumban tevékenykedő – vagy csak kertészkedő - gazdálkodóknak a változó klíma, a változó körülmények adta kihívások, új elvárások tekintetében.
Ez a tanév számos tartalmas és hasznos agrárképzéssel kapcsolatos programot és eseményt tartogat még, amely részben a tanév rendjéből fakad, részben pedig a képző intézmények feladatrendszerében jelenik meg.
2024-ben több határidőt is figyelembe kell vennie annak a több ezer hazai cégnek, mely a NIS2 kibervédelmi irányelv hatálya alá esik. Összeállításunkból megtudhatják, mire figyeljenek a cégvezetők.