Főoldal Nyíl Lapszámok Nyíl A birtokvédelemtől a jogos védelemig

A birtokvédelemtől a jogos védelemig

Birtokvédelem, jogos védelem, önvédelem - nehéz kérdések és könnyen összetéveszthető fogalmak. A jog csak segít, a megoldást nekünk kell megtalálnunk.

Letöltöm a lapszámot

A birtokvédelemtől a jogos védelemig

Az ókori római jogban a sajtkészítő üzem füstje zavarta a szomszédokat, manapság már a szomszéd területére rálátó kamera jelent problémát. Ráadásul egy időben csak úgy sorjáztak a nagy port felvert esetek: fagyállós gazda, kerítésébe áramot vezető gazda, dinnyetolvajokat megverő rendőrök és így tovább. Előbbi esetek a vagyoni viszonyokat védő magánjog, míg utóbbiak a büntetőjog területére tartoznak, amely szerint a jogtalansággal szembeni ellenállás mindenkit megillető alapjog. Bár a közvélemény mindig a pórul járt termelők oldalán állt, az érintettek továbbra sem képesek hideg fejjel gondolkodni éles szituációban. Ne felejtsük a lényeget: a szabályozás összetettsége, és minden felkínált lehetősége ellenére is „csak” eldönteni, nem megoldani tudja ezeket az élethelyzeteket.

Változó körülmények – alkalmazkodó agrárium (3. rész)

Előző cikkeinkben ismertettük a változó körülmények miatti alkalmazkodás szükségességét, s próbáltuk első körben a talaj fontosságára, az egészséges élelmiszer-termelésben, a vízgazdálkodásban betöltött nélkülözhetetlen szerepére felhívni a figyelmet, melyet a támogatási feltételek is igyekeznek fókuszba helyezni. Még a talajnál maradunk, hiszen számos jellemzőjének ismerete szükséges azoknak, akik nagyban gazdálkodnak, de azoknak is, akik a kiskertjükben próbálják meg a friss élelmiszer-alapanyagokat megtermelni. Nézzük meg talajaink vérképét, azaz tekintsük át, hogy miről is beszélnek, beszélhetnek nekünk a talajvizsgálati eredmények!

Egyes agrártárgyú törvények módosításáról

A 2023. évi XCIII. törvény és a 2023. évi XCIV. törvény több agrártárgyú törvényt is módosít. A módosítások egy része már 2024 januárjától hatályos, míg egyes módosítások csupán 2024. október 1-jén lépnek hatályba. 

A foglalkoztatási igazolás

2024. január 1-jétől az állam működésének további egyszerűsítésével összefüggő rendelkezésekről szóló 2023. évi LXX. törvény 4. §-a módosította a foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló 1991. évi IV. törvényt (a továbbiakban: Flt.), amelynek eredményeképp a munkaviszony megszűnése, megszüntetése esetén a munkáltató álláskeresési igazolólap helyett foglalkoztatási igazolást köteles kiadni. Ugyanezen módosító törvény 72. §-a hatályon kívül helyezte a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (a továbbiakban: Mt.) 203. § (2) bekezdését, amely arról rendelkezett, hogy egyszerűsített foglalkoztatás megszűnésekor 2023. 12. 31-ig nem kellett kiadni a munkaviszonyra vonatkozó szabályban és egyéb jogszabályokban előírt igazolásokat. Jelen írásunkban bemutatjuk a foglalkoztatási igazolás tartalmát, kiadásának szabályait, valamint értelmezzük az egyszerűsített foglalkoztatást érintő Mt. módosítást, hogy ennek következtében egyszerűsített foglalkoztatás megszűnése esetén milyen igazolások kiadására köteles a munkáltató. 

Megérkezett a tavasz az agrárképzésben is

Ismét csokorba szedtük azokat az újdonságokat, amelyek az agrárképzéssel foglalkozók számára hasznosak lehetnek. A tavasz már februárban elkezdődött a természetben, és sok helyen a mezőgazdaságban is. Néhány új dolog az agárképzés területén is tetten érhető volt. 

Időszerű információk

Időszerű információk, kormányzati bejelentések és pályázati lehetőségek az agrárium és agrárpolitika köréből.