Fakitermeléssel foglalkozó vállalkozó anyagköltsége

Sinka Júlia Dátum Legutoljára frissítve: 2024.11.17

Olvasási idő: 3 perc


Fakitermeléssel foglalkozó egyéni vállalkozónál nagy számban kerülnek beszerzésre a tevékenységet szolgáló erőgépek javítási anyagai (tömlők, csapágyak, gyűrűk, tárcsák). Ezeket a vállalkozó elszámolhatja anyagköltségként vagy ez csak egyéb költségek közé tehető?

Az egyéni vállalkozók költségelszámolásának szabályait az Szja tv. 11. számú melléklete foglalja össze. Az ebben rögzítettek alapján, az anyagbeszerzés költségei természetesen figyelembe vehetőek az adóalap számítása során.

Ugyanakkor, az adótörvény nem ad fogalmi meghatározást erre a tételre vonatkozóan.

Tekintve az iparűzési adó alapja megállapításának fő szabályára, az anyagköltségnek fontos szerepe van. A helyi adókról szóló törvény (Htv.) már tartalmaz erre vonatkozó definíciót (52. § 37. pont). Eszerint „anyagköltség (…) Az egyszeres könyvvitelt, valamint – a személyi jövedelemadóról szóló törvény hatálya alá tartozó – pénzforgalmi nyilvántartást vezető vállalkozók esetében a tárgyévi anyagbeszerzésre fordított kiadás, csökkentve a kifizetett anyagkészlet leltár szerinti záró értékével, növelve a kifizetett anyagkészlet leltár szerinti nyitó értékével. Csökkenti az anyagköltséget a saját vállalkozásban végzett beruházáshoz felhasznált anyagok bekerülési (beszerzési) értéke, továbbá az az érték, amellyel az adóalany a 36. pont szerint az eladott áruk beszerzési értékeként, a 32. pont szerint alvállalkozói teljesítés értékeként, a 40. pont szerint közvetített szolgáltatások értékeként nettó árbevételét csökkentette.”

Noha az egyéni vállalkozók nem tartoznak a számviteli törvény (Szt.) hatálya alá, célszerű e jogszabály kapcsolódó definícióját is figyelembe vennünk. Az Szt. 78. § (2) bekezdése alapján anyagköltségként a termelés, a tevékenység, a szolgáltatásnyújtás során felhasznált anyagok bekerülési értékét kell kimutatni.

Kérdés, hogy az említett – a tevékenységet közvetlenül szolgáló erőgépek javításához beszerzett – alkatrészeket maga a vállalkozó vagy alkalmazottai szerelik be, használják fel az eszközök karbantartása, javítása során, vagy azt külső vállalkozó végzi, és az egyéni vállalkozó szerzi be az ehhez szükséges alkatrészeket.

Az előzőekben említett jogszabályok együttes olvasatával, utóbbi esetben ennek az anyagbeszerzésnek az egyéni vállalkozó pénztárkönyvében, naplófőkönyvében az egyéb (termelési- és kezelési) költségek között van a helye. Ha az egyéni vállalkozáson belül használják fel az alkatrészeket, akkor az anyagköltség körében számolhatóak el.