Élelmiszer-kereskedőket érintő új tájékoztatási kötelezettség

dr. Kiss Benedek Damarisz Dátum Legutoljára frissítve: 2024.02.13

Olvasási idő: 6 perc


2024. március 1-jétől az 1 milliárd forint feletti árbevételű élelmiszer-kereskedők kötelesek a termék mellett elhelyezett tájékoztatással felhívni a vásárlók figyelmét arra, hogy az általuk árusított, előrecsomagolt termékek kiszerelése a korábban megszokottakhoz képest kisebb lett.

Demó

2024. január 9-én megjelent a Magyar Közlöny 2. számában az 1/2024. (I. 29.) Korm. rendelet, amely változást hoz az 1 milliárd forint feletti árbevétellel rendelkező élelmiszer-kereskedők számára.

A jogszabály már az elején fontos definíciókat határoz meg. Többek között rögzíti azt, hogy
- mely kereskedőkre vonatkoznak az új szabályok? „4711 – Élelmiszer jellegű bolti vegyes kiskereskedelem” megjelöléssel feltüntetett tevékenységet főtevékenységként folytató kereskedő, akinek a tárgyévet megelőző lezárt üzleti évben a kereskedelmi tevékenységből származó, konszolidált nettó árbevétele meghaladja az 1 milliárd forintot;
- mely termékekre vonatkoznak az új szabályok? minden kiskereskedelmi forgalomba kerülő, előrecsomagolt termék, amelyet a kereskedő egy vagy több méretkategóriában egységes megjelenésű kiszerelésben forgalmaz, azzal, hogy a kiszerelési egységek számától és azok méretének változásától függetlenül az azonos árut tartalmazó kiszerelési egységek egy terméknek minősülnek;
- kit kell gyártónak tekinteni az új szabályok vonatkozásában? az a természetes vagy jogi személy, aki vagy amely terméket gyárt, vagy terméket terveztet vagy gyártat, és az adott terméket saját neve vagy védjegye alatt kis- vagy nagykereskedelemben forgalmazza.

Fontos, hogy a rendelet hatálya az üzletben vagy bevásárlóközpontban folytatott kereskedelmi tevékenységre terjed ki.

2024. március 1-jétől az 1/2024. (I. 29.) Korm. rendelet kötelezi az 1 milliárd forint feletti árbevételű élelmiszer-kereskedőket arra, hogy a termék mellett elhelyezett tájékoztatással hívják fel a vásárlók figyelmét arra, hogy az általuk árusított, előrecsomagolt termékek kiszerelése a korábban megszokottakhoz képest kisebb lett.

Tehát, ha egy adott termék esetén, a 2020. január 1. és 2023. július 1. között a gyártó által gyártottakhoz képest új, kisebb – így különösen kisebb tömegű vagy térfogatú – kiszerelési egység kerül forgalombahozatalra, a kereskedő köteles a termék kereskedő általi forgalmazásának megkezdésétől számított 2 hónapig az érintett termék kapcsán feltüntetni a kiszerelés változására utaló és a kereskedelemért felelős miniszter által meghatározott tartalmú és formájú figyelemfelhívó tájékoztatást. Ezt a szabályt kell alkalmazni abban az esetben is, ha az érintett termék forgalombahozatalára 2023. július 1. és 2024. február 1. között került sor, és a terméket a kereskedő továbbra is forgalmazza.

Kivételek a szabály alól

Vannak kivételek is, ugyanis nem köteles a kereskedő a fentebb meghatározott tájékoztatást kihelyezni abban az esetben, ha az új, kisebb – így különösen kisebb tömegű vagy térfogatú – kiszerelési egység gyártó általi bevezetésére a korábbi kiszerelési egységek 6 hónapon belül történő kivezetése nélkül kerül sor, és a korábbi kiszerelési egységeket a kereskedő továbbra is forgalmazza.
A kereskedő a tájékoztatási kötelezettségének teljesítése érdekében magyarországi gyártás esetén a gyártó, ettől eltérő esetben az első magyarországi forgalomba hozó, valamint a nagykereskedő a szerinti tájékoztatási kötelezettségének első alkalommal történő teljesítésével egyidejűleg köteles a kereskedő részére nyújtott tájékoztatással megegyező tartalommal tájékoztatást nyújtani a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal részére.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal honlapján nyilvánosan elérhető tájékoztató adatbázist hoz létre és működtet a tájékoztatási kötelezettségekkel érintett termékekről.
Felhatalmazást kap a kereskedelemért felelős miniszter, hogy a 3. § (1) bekezdése szerinti tájékoztatás formáját és tartalmát rendeletben állapítsa meg.

Ellenőrzési kérdések

A rendeletben meghatározott előírások teljesítésének ellenőrzését a Fogyasztóvédelmi Hatóság látja el, hivatalból jár el. A jogszabály meghatározza a jogszabálysértés esetén alkalmazandó szankciót (pénzbírságot) és annak mértékét is:

  • tájékoztatás hiánya esetén az érintett termékenként 1 000 000 forint,
  • a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal felé fennálló tájékoztatási kötelezettség megsértése esetén érintett termékenként 1 000 000 forint közigazgatási bírságot szabhat ki.

A bírságot a bírságot kiszabó határozat véglegessé válását követő 15 napon belül kell megfizetni.

Fontos információ, hogy a rendelet 2024. február 1. napján lépett hatályba, azonban, ha a tájékoztatási kötelezettséggel érintett termék forgalmazását a kereskedő 2023. július 1-jétől 2024. február 29-ig tartó időszakban kezdte meg, és a terméket a kereskedő továbbra is forgalmazza, úgy a kereskedő a kötelezettségének első alkalommal 2024. március 1. napján köteles eleget tenni.