Kezdő őstermelő járulékai 2025-ben
Olvasási idő: 6 perc
Milyen járulékfizetési kötelezettségei vannak a 2025. január 14-ével nyilvántartásba vett őstermelőnek? Hogyan alakulnak a számok, ha átalányadózást választ az érintett?
A mezőgazdasági őstermelőt – ideértve a tárgyévben kezdő mezőgazdasági őstermelőt is – a saját maga után évente terhelő szociális hozzájárulási adó alapja a tárgyévi összevont adóalapba tartozó őstermelői tevékenységből származó jövedelme, de havonta legalább a minimálbér, amely 2025. január 1-jétől 290 800 forint.
Ha az érintett a magasabb összegű társadalombiztosítási ellátások megszerzése érdekében nyilatkozatot tett, akkor a szociális hozzájárulási adót legalább a vállalt összeg adóévre számított összege után köteles megfizetni.
Az éves minimálbér felét, azaz 2025-ben 1 744 800 forintot az adóévben meg nem haladó őstermelői tevékenységből származó bevétellel rendelkező, járulékfizetésre kötelezett mezőgazdasági őstermelő szociális hozzájárulási adó fizetésére nem kötelezett, kivéve, ha a magasabb összegű társadalombiztosítási ellátások megszerzése érdekében vállalja, hogy magasabb összeg után fizeti meg a társadalombiztosítási járulékot (ez esetben ez a vállalt összeg a szociális hozzájárulási adó alapja).
Ha az őstermelő a személyi jövedelemadóról szóló törvény szerinti átalányadózást választotta, és járulékfizetésre kötelezett mezőgazdasági őstermelőként (azaz más jogviszonyban, például heti 36 órát elérő munkaviszonyban nem biztosított) saját maga után havonta terhelő adó alapja a minimálbér, azaz 2025-ben havi 290 800 forint.
Az éves minimálbér ötszörösét, azaz 17 448 000 forintot az adóévben meg nem haladó őstermelői tevékenységből származó – támogatások nélküli – bevétellel rendelkező, átalányadózást választó járulékfizetésre kötelezett mezőgazdasági őstermelő szociális hozzájárulási adó fizetésére nem kötelezett, kivéve, ha a magasabb összegű társadalombiztosítási ellátások megszerzése érdekében vállalja, hogy magasabb összeg után fizeti meg a társadalombiztosítási járulékot. Ekkor a mezőgazdasági őstermelőt a saját maga után évente terhelő adó alapja a magasabb összegű társadalombiztosítási ellátások megszerzése érdekében vállalt összeg adóévre megállapított összege.
Abban az esetben, ha az érintett őstermelői minőségében nem biztosított (járulék fizetésére kötelezett), például azért, mert heti 36 órát elérő munkaviszonya alapján biztosított, a saját maga után évente fizetendő szociális hozzájárulási adó alapja a tárgyévi összevont adóalapba tartozó őstermelői tevékenységből származó jövedelme, azzal, hogy szociális hozzájárulási adó fizetésére nem kötelezett
a) az éves minimálbér felét nem haladja meg az őstermelői tevékenységéből származó – támogatások nélküli – bevétel,
b) átalányadózást választott, és az éves minimálbér ötszörösét az adóévben nem haladja meg az őstermelői tevékenységből származó – támogatások nélküli – bevétele.
Az e minőségében biztosított mezőgazdasági őstermelő a minimálbér vagy a magasabb összegű társadalombiztosítási ellátások megszerzése érdekében vállalt összeg alapján – figyelemmel az adófizetési kötelezettség alóli mentesítésre vonatkozó szabályokra is – negyedévente szociálishozzájárulásiadó-előleget állapít meg, amelyet a negyedévet követő hónap 12-éig fizet meg.
A minimálbér alapján adófizetésre kötelezett őstermelő a tárgyévben először arra a negyedévre fizet adóelőleget, amelyben az őstermelői tevékenységből származó – támogatások nélküli – bevétele az éves minimálbér felét, azaz 2025-ben a 1 744 800 forintot, illetve átalányadózó őstermelő esetében az éves minimálbér ötszörösét, azaz 17 448 000 forintot meghaladja.
Ez a szabály nem vonatkozik arra a mezőgazdasági őstermelőre, aki a magasabb összegű társadalombiztosítási ellátások megszerzése érdekében magasabb összeg után fizeti meg a társadalombiztosítási járulékot. Ezen személyi kör bevételi értékhatártól függetlenül teljesíti negyedéves adóelőleg-fizetési kötelezettségét a vállalt összeg alapulvételével.
A tárgyévre vonatkozóan a NAV közreműködése nélkül elkészített bevallásban vagy a NAV által összeállított adóbevallási tervezet felhasználásával elkészített személyijövedelemadóbevallásban kell az előlegként megfizetett adót elszámolni, az adóbevallás benyújtásának határidejéig a különbözetet megfizetni, és a bevallás megfelelő rovatában lehet a túlfizetésként mutatkozó különbözet összegéről rendelkezni.
Ha az őstermelő e minőségében nem biztosított, szociálishozzájárulásiadó-előleg fizetésére nem kötelezett.
A szociális hozzájárulási adót a személyijövedelemadó-bevallásában vagy a NAV által összeállított adóbevallási tervezet felhasználásával elkészített személyijövedelemadó-bevallásban a bevallásra előírt határidőig állapítja meg, vallja be, és a bevallás benyújtásának határidejéig fizeti meg.
[2018. évi LII. törvény a szociális hozzájárulási adóról 7. §]