Főoldal Nyíl Cikkek Nyíl Őstermelők járulékfizetése
Megszokott, hogy a diákok, elsősorban a felsőoktatásban, tanév közben is dolgoznak a tanulmányaik mellett. Az igazi diákmunka-szezon azonban mégiscsak a közelgő nyári szünidő. Elsőre talán meglepő, de mégis fontos kérdés: milyen kapcsolatban van a diákmunka és a nyugdíj, vagyis mikor szerez szolgálati időt a diák a munkavégzésével?
A korábban tartósan munkanélküli, majd az aktív korúak szociális ellátásában részesülő személyek – különösen a jelenleg 22.800 forint összegű foglalkoztatást helyettesítő támogatásban (FHT) részesülők – közül egyre többen aggódnak, mi lesz velük amikor betöltik az öregségi nyugdíjkorhatárukat, kiváltképp, ha az öregségi nyugdíjhoz minimálisan szükséges szolgálati idővel sem rendelkeznek.
Az érintett vállalkozás által kötött megbízási szerződések általában óradíjra kötetnek, így gyakran előfordul, hogy egyik hónapban biztosítottá válik a foglalkoztatott, de a következőben már nem biztosított, és ez így váltakozhat. Egy ilyen esetben hogyan lehet eldönteni, hogy adott esetben az érintett jogosult lenne-e az egészségbiztosítás pénzbeli ellátására, azaz: figyelembe kell-e venni a kifizetőhellyé válás létszámkeretében?
Hogyan alakul egy 7 fős ÖCSG esetében az adómentes árbevétel értékhatára 2024-ben?
Milyen járulékfizetési kötelezettségei vannak a 2025. január 14-ével nyilvántartásba vett őstermelőnek? Hogyan alakulnak a számok, ha átalányadózást választ az érintett?
Több változást is tartalmaznak az egyszerűsített foglalkoztatásra vonatkozó jogszabálymódosítások, melyek a késleltetett hatálybalépés miatt 2025-ben folyamatosan fognak érvényesülni, mégis lényeges elemeket tartalmaznak a 120 napos korlát és a közteher megnövelt összegei vonatkozásában.
A kérdésben szereplő gépjármű egy kisbusz, amellyel egy családi gazdálkodó a mezőgazdasági munkásokat szállítaná a művelendő területekre. Más célból a járművet nem használja. A kisbusz áfája ebben az esetben levonásba helyezhető?
Rokkantnyugdíjas (rokkantsági ellátásban részesülő) őstermelőként kívánja értékesíteni a földjén megtermelt terményt és nála nevelt baromfit. Hogyan alakulna ebben az esetben a tb-járulékfizetés és az szja-mentesség, valamint a bevallási kötelezettség?
A kérdezőnek 2023-ban és 2024-ben sem volt bevétele őstermelőként. Milyen adózási és járulékfizetési kötelezettségei keletkeznek? Mikor kell bevallást benyújtania? Kell-e fizetnie társadalombiztosítási járulékot?
Adott egy mezőgazdasági őstermelő, aki saját jogon rokkantsági ellátást kap, felesége után pedig ápolási díjat. Őstermelésben főállásúnak számít, viszont nem fizet járulékot maga után az ápolási díj miatt, mivel nem végez személyesen munkát. Egyéni vállalkozást milyen biztosítotti formában indíthat? Főállású egyéni vállalkozóként jogosult lenne a rokkantsági ellátásra és az ápolási díjra?