Főoldal Nyíl Cikkek Nyíl Őstermelők adózása
Saját termék feldolgozásához engedéllyel rendelkező őstermelő, kispiacon, 40 km-en túl árulhatja-e a termékét? A kérdéses termék feldolgozott terméknek minősül.
Hogyan tehetők a mezőgazdasági gyakorlatok fenntarthatóbbá? Milyen támogatás igényelhető a környezetbarát megoldásokra? Az agrár-környezetgazdálkodási kifizetések új pályázati lehetőséget kínálnak a gazdálkodók számára. Így használja ki a rendelkezésre álló forrásokat!
A kérdezőnek 2023-ban és 2024-ben sem volt bevétele őstermelőként. Milyen adózási és járulékfizetési kötelezettségei keletkeznek? Mikor kell bevallást benyújtania? Kell-e fizetnie társadalombiztosítási járulékot?
Mellékállású őstermelő főállású munkaviszonya megszűnik, de ebből a tevékenységéből elhanyagolható bevétele keletkezik, önellátásra termel. Amennyiben igénybe szeretné venni (2-3) hónapig a munkanélküli ellátást, akkor az őstermelői státuszt szüneteltetni kell?
Egy ÖCSG-ben az egyik tagnak van termesztéshez nyújtott halasztott fizetési megállapodása, az ő nevére szól minden számla, így a mezőgazdasági biztosítás számla is. Egy másik tag kapja az Államkincstártól a mezőgazdasági díjtámogatást a művelt területekkel kapcsolatban. A könyvelés és elszámolás kérdéseit elemezzük.
Adott egy mezőgazdasági őstermelő, aki saját jogon rokkantsági ellátást kap, felesége után pedig ápolási díjat. Őstermelésben főállásúnak számít, viszont nem fizet járulékot maga után az ápolási díj miatt, mivel nem végez személyesen munkát. Egyéni vállalkozást milyen biztosítotti formában indíthat? Főállású egyéni vállalkozóként jogosult lenne a rokkantsági ellátásra és az ápolási díjra?
Megszokott, hogy a középiskolás tanulók, de különösen a felsőfokú tanulmányokat folytató hallgatók, akár tanév közben is dolgoznak tanulmányaik mellett. Az igazi diákmunka-szezon azonban a nyári szünidő. Számos bizonytalanság és tanácstalanság merülhet fel a diákmunka és a társadalombiztosítási ellátások összefüggéseiben, így minden újabb évben érdemes áttekinteni a legfontosabb szabályokat.
Magánszemély őstermelői tevékenységet végez, áfakörös, az áfában az általános szabályok szerint jár el. Értékesíteni szeretne egy gépet, amit több mint tíz éve vásárolt, de nincs meg a vásárlásról szóló bizonylata. Hogyan kell eljárnia az szja és az áfa szabályai szerint?
A napelempark létesítéséhez számos jogi és adójogi természetű kérdés kapcsolódhat. Az egyik leggyakrabban felmerülő felvetés, hogy ha a magánszemély bérbe kívánja adni a termőföldjét egy vállalkozásnak említett célból, ez a bérbeadás milyen adókötelezettséget keletkeztet, azaz: lehet-e alkalmazni a termőföld bérbeadásra vonatkozó kedvező szabályt?
Milyen fizetési kötelezettségek keletkeznek, az átalányadózó őstermelő és tételes költségelszámolást alkalmazó őstermelő esetében, amennyiben a gazdaságátadó átadja a földterületeket és az ingó eszközöket az átvevő részére?