Ingatlan bérbeadás adószámos magánszemélyként
Olvasási idő: 5 perc
Adott egy adószámos őstermelő, aki ingatlan bérbeadásba kezd, mint magánszemély. A 2024-es évben kiadott 6 ingatlant és 2 parkolót és ezekről számlát is kibocsátott, amelyre feltüntette az adószámát. A számlákat adómentesen állitja ki. Az ingatlan bérbeadási tevékenyseget nem jelentette be a NAV felé, nem fizetett negyedévente Szja előleget.
Első lépésként annak a pontosítása szükséges, hogy a bérbeadó magánszemély adószámos magánszemélynek minősül vagy nem.
A kérdésből következtetve nem, ami annyit jelent, hogy elvileg őstermelőként nem adhatott volna a bérbeadásról számlát. Ha a bérbeadást beazonosítjuk, akkor leginkább magánszemélyként adhatta bérbe a nevezett ingatlanokat. Ebben az esetben adóelőleg fizetési kötelezettsége is keletkezet negyedévente, amelyet nem teljesített.
A jelen helyzetből egyetlen legális lehetőség létezhet a megoldásra őstermelőként.
Őstermelőként ugyanis lehetséges kiegészítő tevékenység folytatása, amelyek törvényi keretek között a következőek lehetnek:
Kiegészítő őstermelői tevékenység: falusi és agroturizmus, kézművesipari tevékenység, fűrészáru-feldolgozás, takarmány-előállítás, mezőgazdasági termékből élelmiszer előállítása mező-, erdőgazdasági tevékenységből származó termékfeldolgozás kivételével, ha az a saját gazdaságban előállított alapanyag felhasználásával történik és nem haladja meg az e törvény végrehajtására kiadott rendeletben meghatározott mennyiséget, dohányfeldolgozás, bioüzemanyag-előállítás a mező-, erdőgazdasági tevékenység során keletkezett melléktermékek, növényi és állati eredetű hulladék hasznosítása, nem élelmiszercélú feldolgozása, valamint az ezekből a termékekből keletkezett termékek közvetlen termelői értékesítése, továbbá mező- és erdőgazdasági szolgáltatás.
A mezőgazdasági őstermelő kiegészítő őstermelői tevékenységéből származó éves bevétele nem haladhatja meg az őstermelői tevékenységből származó éves bevételének negyedét. Ha meghaladja, akkor a kiegészítő őstermelői tevékenység teljes bevétele nem tekinthető őstermelői tevékenységből származó bevételnek, és mezőgazdasági őstermelőként nem folytatható kiegészítő őstermelői tevékenység Tehát, amennyiben az ingatlanok bérbeadása őstermelőként falusi vagy agroturizmust szolgáltak akkor lehetséges a kérdés szerinti bérbeadás őstermelőként történő elszámolása. Ennek eldöntése viszont az őstermelő kompetenciája, illetve felelőssége. Adójogi értelemben feltételezhető, hogy a bérbeadás bevétele éves szinten teljes bevételre vonatkozó 25%-ot nem haladja meg. Ha mégis meghaladná, akkor a kiegészítő tevékenység az önálló tevékenységként lenne adóköteles.
Az elmaradások, hiányosságok pótlása
Utólag ugyan be lehet fizetni a negyedéves elmaradásokat, de esetünkben csak a már hivatkozott falusi vagy agroturizmus lehet a megoldás arra való hivatkozással, hogy itt őstermelői kiegészítő tevékenységről van szó és az adófizetési kötelezettség őstermelőként lesz esedékes s. Megjegyzendő, hogy a bérbeadás adóelőleg fizetési kötelezettség esetén negyedévente csak befizetés létezik, bevallás nincs. Bevallás majd az éves bevallás lesz, ahol a negyedévente befizetett adóelőlegeket levonandóként figyelembe lehet venni a bevallás elkészítésekor. Ha az elmaradt negyedéveket késve fizetné be, akkor késedelmi pótlékot kell a NAV-nak fizetni.
A parkoló bérbeadásának kérdése
Parkoló vagy garázs bérbeadása mindig áfás, ami független az adózó áfa státuszától. Az alanyi mentes adózó is az áfatörvény hatálya alatt áll, amely annyit jelent, hogy esetenként törvényi előírás alapján beáll az áfafizetési kötelezettsége pl. tárgyi eszközök értékesítése esetén, de ettől függetlenül megmarad alanyi adómentes adózónak. Itt talán az lehetne a megoldás, hogy nem bérbeadás legyen a jogviszony, hanem egy területhasználatra vonatkozó szerződést kellene kötni, de csak akkor, ha ez is besorolható lenne a kiegészítő tevékenység szerinti falusi vagy agroturizmus keretei közé.