Főoldal Nyíl Cikkek Nyíl Őstermelők adózása
Több változást is tartalmaznak az egyszerűsített foglalkoztatásra vonatkozó jogszabálymódosítások, melyek a késleltetett hatálybalépés miatt 2025-ben folyamatosan fognak érvényesülni, mégis lényeges elemeket tartalmaznak a 120 napos korlát és a közteher megnövelt összegei vonatkozásában.
A kérdésben szereplő gépjármű egy kisbusz, amellyel egy családi gazdálkodó a mezőgazdasági munkásokat szállítaná a művelendő területekre. Más célból a járművet nem használja. A kisbusz áfája ebben az esetben levonásba helyezhető?
A cég tulajdonában álló tárgyi eszközt árát beszámítanák egy megvásárolni kívánt traktor árába. Ilyen esetben , hogy kell eljárnia a cégnek az Áfa és számviteli törvénynek megfelelően?
A mezőgazdasági kisüzemek, vadgazdálkodók és vidéki vállalkozások számára jelentős támogatások állnak majd rendelkezésre a 2025-ös évben. A programok célja a gazdaságok technológiai fejlesztése és a klímaváltozás okozta kihívásokra adott válaszok elősegítése, ideértve az öntözési rendszerek fejlesztését és a fenntartható vízgazdálkodást.
Rokkantnyugdíjas (rokkantsági ellátásban részesülő) őstermelőként kívánja értékesíteni a földjén megtermelt terményt és nála nevelt baromfit. Hogyan alakulna ebben az esetben a tb-járulékfizetés és az szja-mentesség, valamint a bevallási kötelezettség?
2025. január 1-től lép hatályba a helyi adókról szóló törvény az építményadó alóli mentességgel kapcsolatos módosítása. Ugyancsak a jövő év elejétől egészül ki a vagyoni értékű jogok törvény szerinti köre.
Lehetséges-e ugyanazon ÖCSG esetében, hogy az egyik tag áfakörbe tartozik, a másik tag pedig nem tagja az áfakörnek és kompenzációs felárral értékesít? Ha igen, származhat-e probléma abból, hogy az áfát az egyik tag visszaigényli, a másik pedig nem áfásan értékesít?
Ha az őstermelő a tevékenységével kapcsolatban kap bármilyen támogatást, akkor azt nem kell bevételként figyelembe venni. Ilyenkor a támogatások teljes összegének megfelelő költséget ki kell venni év végén a könyvelésben? Egyszeres könyvelésben mi a helyes könyvelési tétele ennek? Milyen nyilvántartással kell alátámasztani?
Saját termék feldolgozásához engedéllyel rendelkező őstermelő, kispiacon, 40 km-en túl árulhatja-e a termékét? A kérdéses termék feldolgozott terméknek minősül.
Hogyan tehetők a mezőgazdasági gyakorlatok fenntarthatóbbá? Milyen támogatás igényelhető a környezetbarát megoldásokra? Az agrár-környezetgazdálkodási kifizetések új pályázati lehetőséget kínálnak a gazdálkodók számára. Így használja ki a rendelkezésre álló forrásokat!