Ahogyan azt több írásunkban is jeleztük és elemeztük: többször is változtak és változnak 2025-ben az egyszerűsített foglalkoztatás szabályai. A változásokkal kapcsolatban felmerült kérdések köre ennek megfelelően számos új lehetőséggel egészül ki.
Megszokott, hogy a diákok, elsősorban a felsőoktatásban, tanév közben is dolgoznak a tanulmányaik mellett. Az igazi diákmunka-szezon azonban mégiscsak a közelgő nyári szünidő. Elsőre talán meglepő, de mégis fontos kérdés: milyen kapcsolatban van a diákmunka és a nyugdíj, vagyis mikor szerez szolgálati időt a diák a munkavégzésével?
Az alkalmi munkavállalás a bejelentési kötelezettségéhez kapcsolódik az az új szabály, hogy a bejelentés időpontjától függetlenül a közterhet a munkavégzés napján hatályos köztehermértékkel kell teljesíteni.
A korábban tartósan munkanélküli, majd az aktív korúak szociális ellátásában részesülő személyek – különösen a jelenleg 22.800 forint összegű foglalkoztatást helyettesítő támogatásban (FHT) részesülők – közül egyre többen aggódnak, mi lesz velük amikor betöltik az öregségi nyugdíjkorhatárukat, kiváltképp, ha az öregségi nyugdíjhoz minimálisan szükséges szolgálati idővel sem rendelkeznek.
A júliustól hatályos 120 napos korlátozást enyhíti némiképpen az egyszerűsített foglalkoztatásra vonatkozó legújabb módosítás, mely szerint mezőgazdasági idénymunka esetén 2026-tól magasabb közteher fizetése mellett lehetőség van további 90 napig foglalkoztatni a munkavállalót.
Az egyszerűsített foglalkoztatásról szóló törvény legújabb módosítási tervezete lehetővé tenné a mezőgazdasági idénymunka naptári évi százhúsz napos időtartamának további, legfeljebb kilencven nappal történő meghosszabbítását. Ezzel összefüggésben módosulnának más törvényi szabályok is.
Több időponthoz kötődően módosulnak az egyszerűsített foglalkoztatás szabályai, részben az idei minimálbér emelkedésnek, részben a vonatkozó közteher fizetési kötelezettség emelkedésnek folyományaként. A január 1-jei minimálbér-emeléshez kapcsolódó változásokon túl két lépcsőben történik a módosítás: van, ami február 1-jétől hatályos, és van, amely 2025. július 1-jétől alkalmazandó.
Mellékállású őstermelő főállású munkaviszonya megszűnik, de ebből a tevékenységéből elhanyagolható bevétele keletkezik, önellátásra termel. Amennyiben igénybe szeretné venni (2-3) hónapig a munkanélküli ellátást, akkor az őstermelői státuszt szüneteltetni kell?
Megszokott, hogy a középiskolás tanulók, de különösen a felsőfokú tanulmányokat folytató hallgatók, akár tanév közben is dolgoznak tanulmányaik mellett. Az igazi diákmunka-szezon azonban a nyári szünidő. Számos bizonytalanság és tanácstalanság merülhet fel a diákmunka és a társadalombiztosítási ellátások összefüggéseiben, így minden újabb évben érdemes áttekinteni a legfontosabb szabályokat.
Hogyan alakul a középiskola nappali tagozatán tanuló, 18 éves elmúlt ÖCSG tagnak a járulékfizetése?