Álláskeresési járadék őstermelő tevékenység mellett?

Sinka Júlia Dátum Legutoljára frissítve: 2024.09.01

Olvasási idő: 3 perc


Ez a tartalom 94 napja jelent meg, lehetséges, hogy az itt szereplő információk már nem aktuálisak. Legfrissebb tartalmainkat itt érheti el.

Mellékállású őstermelő főállású munkaviszonya megszűnik, de ebből a tevékenységéből elhanyagolható bevétele keletkezik, önellátásra termel. Amennyiben igénybe szeretné venni (2-3) hónapig a munkanélküli ellátást, akkor az őstermelői státuszt szüneteltetni kell?

Demó

A foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról 1991. évi IV. törvény alapján nem jogosult az álláskeresési járadékra – többek között – az, aki keresőtevékenységet folytat [28. § (1) bekezdése g) pont].

A családi gazdaságokról szóló törvényben meghatározott mezőgazdasági őstermelőként folytatott tevékenység akkor minősül kereső tevékenységnek, ha az abból származó bevételt a személyi jövedelemadóról szóló szabályok szerint a jövedelem kiszámításánál figyelembe kell venni [58.§ (5) bekezdése e) pont 2. alpont].

A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény 23. §-ban előírtak szerint, a mezőgazdasági őstermelőnek az őstermelői tevékenységéből származó bevételéből nem kell jövedelmet megállapítania, ha az e tevékenységéből származó bevétele az adóévben nem haladja meg az éves minimálbér felét. Ha a bevétel az éves minimálbér felét meghaladja, a mezőgazdasági őstermelő a teljes bevételt figyelembe véve köteles a jövedelmét meghatározni.

Ez azt jelenti, hogy 2024-ben, ha az őstermelői tevékenységből elért bevétel nem lépi túl az 1 600 800 forintot – azaz az Szja tv. alapján adókötelezettség nem merül fel –, akkor az álláskeresési járadék szempontjából nem minősül keresőtevékenységnek az őstermelés.

A társadalombiztosítás ellátásaira jogosultakról, valamint ezen ellátások fedezetéről szóló
2019. évi CXXII. törvény (Tbj.) 6. § (1) bekezdése c) pontjában foglaltak alapján, az álláskeresési támogatásban részesülő személy e minőségében biztosítottnak minősül. Ebből következően őstermelőként biztosítási kötelezettsége az ellátás folyósításának idején nem merül fel.

Arról, hogy a kérdésében említett helyzetben az őstermelői tevékenységével kapcsolatban milyen – az adózást, járulékfizetést nem érintő – adminisztrációs kötelezettségei merülhetnek fel, az Agrárkamara tud érdemi tájékoztatást adni.

Kapcsolódó kérdés-válaszok


Őstermelő álláskeresési járadéka

Őstermelő rendelkezik heti 40 órás munkaviszonnyal, tehát nem biztosított őstermelő. Munkaviszonya közös megegyezéssel megszűnik. Jogosult lehet-e álláskeresési járadékra, ha az őstermelésből származó bevétele nem éri el az adóköteles értékhatárt (be sem kell vallania az őstermelői jövedelmét)?

Őstermelő, hentes kiegészítő őstermelői tevékenysége

Őstermelő és egyéni vállalkozó egy személyben állatokat tart, és ezeket feldolgozva értékesít pl. kolbászként, vagy akár nyers húsként. Vállalkozásában másik városban  húsboltot nyitott, ahol  csak vásárolt húst, húskészítményeket  értékesít. A bolt bezárt, de ő továbbra is vásárol húst, melyet feldolgoz az őstermelésben előállítandó készítményekhez. Ez belefér-e a kiegészítő tevékenység fogalmába, ami az őstermelő esetében 25%-ban határozza meg a bevételi arányt?

Kapcsolódó cikkek


Mezőgazdasági egyéni vállalkozó őstermelővé alakulása

Egy egyéni vállalkozó mezőgazdasági tevékenységet (szántóföldi növénytermesztést) folytat. A 2024-es évtől szeretné a tevékenységet őstermelőként folytatni. Van-e erre lehetősége, és ha igen, hogyan teheti ezt meg? Milyen kötelezettségekkel jár és milyen bevallásokat, bejelentéseket kell elkészítenie?