Vállalkozás, ápolási díj, rokkantsági ellátás
Olvasási idő: 3 perc
Adott egy mezőgazdasági őstermelő, aki saját jogon rokkantsági ellátást kap, felesége után pedig ápolási díjat. Őstermelésben főállásúnak számít, viszont nem fizet járulékot maga után az ápolási díj miatt, mivel nem végez személyesen munkát. Egyéni vállalkozást milyen biztosítotti formában indíthat? Főállású egyéni vállalkozóként jogosult lenne a rokkantsági ellátásra és az ápolási díjra?
Ha a kérdésben szereplő személy egyéni vállalkozói tevékenységet folytat, akkor főállású egyéni vállalkozónak minősül.
Rokkantsági ellátás mellett minden idő-, és jövedelemkorlát nélkül lehet folytatni a vállalkozói tevékenységet. Ápolási díj esetében a keresőtevékenység munkaideje van lekorlátozva, napi 4 órára, amely egyéni vállalkozás esetében nem értelmezhető.
Mindezek alapján rokkantsági ellátás és ápolási díj mellett a fentiek alapján lehet folytatni az egyéni vállalkozói tevékenységet.
Megjegyzés: Ápolási díj esetében keresőtevékenységnek minősül minden olyan munkavégzéssel járó tevékenység, amelyért ellenérték jár, kivéve a tiszteletdíj alapján végzett tevékenységet, ha a havi tiszteletdíj mértéke a kötelező legkisebb munkabér 30 százalékát nem haladja meg, valamint a mezőgazdasági őstermelői igazolvánnyal folytatott tevékenységet, ha az abból származó bevételt a személyi jövedelemadóról szóló szabályok szerint a jövedelem kiszámításánál nem kell figyelembe venni; nem minősül ellenértéknek a fogadó szervezet által az önkéntesnek külön törvény alapján biztosított juttatás, a szociális szövetkezet tagja, a kisgyermekkel otthon lévők szövetkezetének nem nagyszülőként gyermekgondozási díjban vagy gyermekgondozást segítő ellátásban részesülő tagja, valamint a közérdekű nyugdíjas szövetkezet öregségi nyugdíjban vagy átmeneti bányászjáradékban részesülő tagja által a szövetkezetben végzett tevékenység ellenértékeként megszerzett, a személyi jövedelemadóról szóló törvény alapján adómentes bevétel.