Őstermelő termékeit értékesítő egyesület adózása

Sinka Júlia Dátum Legutoljára frissítve: 2024.05.18

Olvasási idő: 3 perc


Ez a tartalom 196 napja jelent meg, lehetséges, hogy az itt szereplő információk már nem aktuálisak. Legfrissebb tartalmainkat itt érheti el.

A vidék „értékeit és ízeit” népszerűsítő egyesület alkotótábort, workshopokat, kirándulásokat szervez különböző generációk számára. Ennek során az egyesület az őstermelőtől felvásárolja a termékeiket és azokat egy üzletben értékesítik. Kérdés, hogy ez a bevétel vállalkozási bevételnek számít és adóznia kell-e utána?

Az egyesülési jogról, a közhasznú jogállásról, valamint a civil szervezetek működéséről és támogatásáról szóló 2011. évi CLXXV. törvény (Civil tv.) fogalmai szerint gazdasági-vállalkozási tevékenység: „a jövedelem- és vagyonszerzésre irányuló vagy azt eredményező, üzletszerűen végzett gazdasági tevékenység, kivéve
a) az adomány (ajándék) elfogadását,
b) a létesítő okiratban meghatározott cél szerinti tevékenységet (ideértve a közhasznú tevékenységet is),
c) a pénzeszközök betétbe, értékpapírba, társasági részesedésbe történő elhelyezését,
d) az ingatlan megszerzését, használatának átengedését és átruházását.”

Vagyis az egyesület tevékenységnek arról a részéről van szó, melyet az alaptevékenységétől elkülönülten, kizárólag a jövedelem és vagyonszerzésre irányulóan, vagy azt eredményezően, üzletszerűen végez.

A tevékenység alapvető célja tehát a tevékenységet végző számára a minél nagyobb jövedelem, vagyon és nyereség megszerzése.
Fentieket alkalmazva: az őstermelő termékeinek megvásárlása és továbbértékesítése gazdasági-vállalkozói tevékenység, nem része az alaptevékenységnek.
A társasági adó rendszerében két fajta kedvezmény szerepel.

  • Ha a szervezet közhasznú besorolással nem rendelkezik és vállalkozási célú bevétele az adóévben legfeljebb 10 millió forint, de nem haladja meg az adóévben elért összes bevétel 10 százalékát, akkor mentes a társasági adófizetési kötelezettség alól [Tao tv. 20.§ (1) bekezdése]
  • Közhasznú szervezet esetében a kedvezményezett vállalkozási tevékenység mértéke az összes bevétel 15 százaléka.

A nonprofit szervezetek – így az egyesület is – társaságiadó-alany, függetlenül attól, hogy az adott adóévben vállalkozási tevékenységet végzett-e vagy sem.

Nem kell társaságiadó-bevallást benyújtania az egyesületnek, ha az adóévben nem ért el bevételt vállalkozási tevékenységből vagy e tevékenységéhez kapcsolódóan költséget, ráfordítást nem számol el. Ekkor elegendő bevallást helyettesítő nyilatkozatot tennie az erre rendszeresített TAONY nyomtatványon az adóévet követő év május 31. napjáig.
(Nem nyilatkozhatnak azonban azok a civilszervezetek, amelyek ingatlanhasznosítást folytatnak, és ehhez kapcsolódóan korrekciós tétel elszámolására kötelesek. Nekik a társaságiadó-bevallást kell benyújtaniuk.)

Ha az érintett szervezet elmulasztotta a nyilatkozat megtételét, akkor a 2329-es társaságiadóbevallást be kell nyújtania.

Kapcsolódó kérdés-válaszok


Őstermelő, hentes kiegészítő őstermelői tevékenysége

Őstermelő és egyéni vállalkozó egy személyben állatokat tart, és ezeket feldolgozva értékesít pl. kolbászként, vagy akár nyers húsként. Vállalkozásában másik városban  húsboltot nyitott, ahol  csak vásárolt húst, húskészítményeket  értékesít. A bolt bezárt, de ő továbbra is vásárol húst, melyet feldolgoz az őstermelésben előállítandó készítményekhez. Ez belefér-e a kiegészítő tevékenység fogalmába, ami az őstermelő esetében 25%-ban határozza meg a bevételi arányt?