Termőföld bérbeadása napelempark létesítése céljából
Olvasási idő: 3 perc
A napelempark létesítéséhez számos jogi és adójogi természetű kérdés kapcsolódhat. Az egyik leggyakrabban felmerülő felvetés, hogy ha a magánszemély bérbe kívánja adni a termőföldjét egy vállalkozásnak említett célból, ez a bérbeadás milyen adókötelezettséget keletkeztet, azaz: lehet-e alkalmazni a termőföld bérbeadásra vonatkozó kedvező szabályt?
A válasz egyértelműen az, hogy termőföld napelem park létesítése céljából nem adható bérbe, azaz a tevékenység megkezdése előtt szükséges a más célú hasznosításra irányuló engedélyezési eljárás (vagy egyes esetekben bejelentés) alapján történő művelési ág váltás.
A művelési ág váltásra pedig csak akkor kerülhet sor, ha a beruházás megvalósult és rendelkezésre áll a más célú hasznosítást engedélyező határozatban megjelölt hasznosítási céllal összhangban álló olyan végleges hatósági engedély, amely annak jogosultját a megvalósult létesítmény használatbavételére, üzemeltetésére, vagy az engedélyezett tevékenység végzésére jogosítja.
A fentiek alapján a napelem park üzemeltetésére bérbeadott föld bérleti díja nem a termőföld bérbeadásából származó jövedelemre vonatkozó speciális szabályok (a termőföld bérbeadásból származó jövedelem egésze külön adózó jövedelem, amit csak személyi jövedelemadó fizetési kötelezettség terhel), hanem a bérbeadási tevékenységből származó jövedelemre vonatkozó általános szabályok szerint kell megállapítani.
Ez azt jelenti, hogy a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (a továbbiakban: Szja tv.) alkalmazásában a termőföldnek nem minősülő föld bérbeadásából származó bevétel adókötelezettségét, mint önálló tevékenységből származó jövedelem kell meghatározni és az erre vonatkozó rendelkezések alapján szükséges az adókötelezettséget teljesíteni.
Ez alapján az önálló tevékenységet folytató magánszemélyek a jövedelmüket az alábbi két módszer valamelyikének az alkalmazásával állapíthatják meg:
- tételes költségelszámolás esetén az önálló tevékenység adott évi bevételének mértékéig, az ezen tevékenység folytatása érdekében az adóévben ténylegesen felmerült és igazolt, az Szja törvény 3. számú melléklete szerinti elismert költségek vonhatók le az önálló tevékenység bevételéből;
- 10 százalék költséghányad alkalmazása esetén az önálló tevékenység bevételének 90 százaléka minősül jövedelemnek.
Ebben az esetben, a megállapított jövedelmet a 15 százalékos mértékű személyi jövedelemadó terheli.
Továbbá abban az esetben, amennyiben a földterület bérbeadása egyéni vállalkozói tevékenység keretében történik, úgy az abból származó bevétel egyéni vállalkozói bevételnek minősül. Az adókötelezettségre, költségelszámolásra a választott egyéni vállalkozói adózási szabályok (vállalkozói személyi jövedelemadó vagy átalányadózás) vonatkoznak.