ÖCSG tárgyi eszköz értékesítés

Sinka Júlia Dátum Legutoljára frissítve: 2024.05.26

Olvasási idő: 3 perc


Ez a tartalom 214 napja jelent meg, lehetséges, hogy az itt szereplő információk már nem aktuálisak. Legfrissebb tartalmainkat itt érheti el.

Egy családi gazdálkodó szeretné eladni a családi gazdaság által használt egyik eszközét, ami 2020-ban lett vásárolva. Hogyan alakulnak az adózási kérdések, ha a családi gazdaság átalányadózó.

Demó

A felmerülő kérdések a következők:

  • Ha nem vásárol új eszközt, akkor ingó, vagy az ingatlan átruházásából származó jövedelemként kell bevallani?
  • Csökkenthető-e a bevétel az eszköz tárgyi eszköz nyilvántartásban lévő nettó összegével (értékcsökkenést 2021-től nem számolnak el, mivel átalányadózó)?
  • A tárgyi eszköz értékesítésből származó bevételt a tagok között osztani kell és külön-külön kell bevallani?
  • Ha vásárol új eszközt és ez az eszköz kevesebbe fog kerülni mint az eladott eszköz, akkor az értékcsökkenés is elszámolható a fennmaradó összegre? Pl. 20 M eladja 15 M vásárol és ha van 5 M értékcsökkenés akkor nem kell bevallani?

A családi gazdaság tárgyi eszközének értékesítése nem az őstermelés – a családi gazdaság kereti között – adózik. Az így megszerzett bevétel nem osztható meg a családi gazdaság tagjai között, az az értékesítő – az adózik utána –, aki annak idején beszerezte azt.  Amennyiben nem ingatlanról van szó, hanem az ingó vagyon körébe tartozó tárgyi eszközről, úgy a személyi jövedelemadóról szóló törvény (Szja tv.) ingó vagyontárgy átruházásából származó jövedelemre irányadó szabályai (58. §) szerint kell a jövedelmet megállapítania az érintett őstermelőnek, de nem e minőségében, hanem „csak” magánszemélyként.

A jövedelem számításakor az igazolt költségeket abban az esetben vonhatja le a bevételéből, ha azokat az őstermelői tevékenységéből származó bevételével szemben költségként nem számolta el, ideértve az értékcsökkenési leírást is.

Ebben változást hozott az a 2023. július 15-től hatályos szabály, miszerint az őstermelő előzőek szerinti ingó értékesítésekor a bevételt az igazolt költségeken túl csökkentheti az őstermelői tevékenység keretében hasznosított, kizárólag üzemi célt szolgáló azon tárgyi eszköz értékcsökkenésként még el nem számolt beruházási költségével, amelyet a tárgyévben, illetve a tárgyévet követő évben az adóbevallás benyújtásáig, de legfeljebb a bevallás benyújtási határidejéig megszerez. Amennyiben az újonnan beszerzett ingó vagyontárgy beruházási költsége meghaladja az átruházásból származó bevételt, akkor a fennmaradó összeg az értékcsökkenési leírásra vonatkozó szabályok (Szja tv. 11. számú melléklet II. fejezet) szerint számolható el.

A kérdés szerinti esetben nem került sor ilyesfajta beruházásra. Az érintett őstermelő az Szja tv. szerinti átalányadózás szabályait alkalmazza.

Átalányadózó őstermelő esetén az eszköz beszerzési árából évente elszámoltnak minősült az átalányadózás időszakára jutó értékcsökkenési leírás.

Az értékesített eszközt 2020-ban szerezte be a magánszemély (őstermelő). Az eszköz bekerülési értékéből, az eszközre az Szja tv. szerint (11. számú melléklet II. rész) érvényes amortizációs kulcs figyelembevételével évente megállapított értékcsökkenési leírás függvényében, még az átalányadózás időszakában (az őstermelésben) leírtnak nem minősülő összeg csökkentheti az eladáskor szerzett bevétel a jövedelem számításakor.

Például, ha húsz százalékos kulcsról van szó, akkor 2023–2024-ben történő eladás esetén még maradhatott elszámoltnak nem minősülő érték.

Ami a 2023. július 15-től hatályos szabályt illeti: ha a trágyi eszköz értékesítésének bevétele 20 millió forint, az őstermelésben még el nem számolt bekerülési érték (20 MFt - 5 MFt =) 15 millió forint, és az „új beruházás” bekerülési értéke 15 millió forint, akkor az értékesítésből nem maradt fenn adóztatható jövedelem, Ugyanakkor az „új beruházás” után már az őstermelésben nem maradt fenn elszámolható amortizáció. Ha az „új beruházás” bekerülési értéke – egyebekben maradva az előző számoknál – 20 millió forint, akkor maradt még 5 millió forint, az őstermelésben amortizáció alá vonható érték. (Feltéve, hogy az az elvárás is teljesül, hogy kizárólag üzemi célokat szolgáló eszköz beszerzését jelenti az „új beruházás”.)

Fentiek kapcsán az őstermelőnek a tárgyi eszköz nyilvántartását úgy kell vezetnie, hogy abból meg lehessen állapítani, hogy a tárgyi eszköz értékesítéséből származó bevételét mely tárgyi eszköz beruházási költségével csökkenti.