Göngyölítés az őstermelőknél

Sinka Júlia Dátum Legutoljára frissítve: 2023.04.03

Olvasási idő: 6 perc


Ez a tartalom 612 napja jelent meg, lehetséges, hogy az itt szereplő információk már nem aktuálisak. Legfrissebb tartalmainkat itt érheti el.

A kérdés érintettje 2022-ben a 2258-as bevallással negyedévente, az előző év bevétele alapján fizette a járulékot. A kérdés, hogy rá, mint biztosított átalányadózó őstermelőre is vonatkozik-e a főállású átalányadózó egyéni vállalkozók új göngyölített járulékfizetési szabálya? Ha igen, mennyit kell fizetnie, ha a 2023-as I. negyedévében nincs bevétele? Melyik nyomtatványt kell idén használnia?

Demó

Az említett „göngyölítéses szabály” az átalányadózó egyéni vállalkozók járulékfizetését érinti.

A törvény eltérő rendelkezéseket fogalmaz meg az őstermelők tb-járulékfizetését érintően, attól függően, hogy az őstermelő előző évi bevétele meghaladta-e az előző évi minimálbér ötszörösét vagy sem.

Fő szabályként, a mezőgazdasági őstermelő – ideértve a tevékenységét a tárgyévben kezdő mezőgazdasági őstermelőt is – a minimálbér 92 százalékának megfelelő összeg után fizeti meg a társadalombiztosítási járulékot, azaz 2023-ban 18,5% tb-járulékot, 39 486 Ft összeget fizet e jogcímen havonta (akkor is, ha 2023. I. negyedévében nem tett szert bevételre).
Ettől eltérően, az a mezőgazdasági őstermelő, akinek az e tevékenységéből származó, tárgyévet megelőző évben elért – támogatások nélküli – bevétele nem haladja meg a tárgyévet megelőző adóév éves minimálbérének az ötszörösét (2022-ban 200 000 Ft volt a havi minimálbér, éves összegének ötszöröse így 12 millió Ft), az őstermelői tevékenységből származó, tárgyévet megelőző évi bevételének 15 százaléka után 18,5% tb-járulékot fizet.

Úgy is fogalmazhatnánk, hogy ilyen esetben a mezőgazdasági őstermelő havi járulékalapjaként a tárgyévet megelőző évi – támogatások nélküli – bevétele 15 százalékának egytizenketted részét kell figyelembe venni.

Az átalányadózást választó járulékfizetésre kötelezett mezőgazdasági őstermelőt saját maga után havonta terhelő szociális hozzájárulási adó alapja a minimálbér (vagy, a magasabb összegű társadalombiztosítási ellátások megszerzése érdekében vállalt összeg adóévre megállapított összege).

Az éves minimálbér ötszörösét (2023-ban 13 920 000 Ft) az adóévben el nem érő őstermelői tevékenységből származó – támogatások nélküli – bevétellel rendelkező, átalányadózást választó járulékfizetésre kötelezett mezőgazdasági őstermelő adó fizetésére nem kötelezett.
Kivéve, ha a magasabb összegű társadalombiztosítási ellátások megszerzése érdekében vállalja, hogy magasabb összeg után fizeti meg a társadalombiztosítási járulékot. Ekkor a mezőgazdasági őstermelőt a saját maga után évente terhelő adó alapja a magasabb összegű társadalombiztosítási ellátások megszerzése érdekében vállalt összeg adóévre megállapított összege [2019. évi CXXII. törvény (Tbj.) 41. §; 2018. évi LII. törvény (Szocho tv.) 7. §].

A tb-járulék és a szociális hozzájárulási adó negyedévenkénti bevallására továbbra is az ’58 számú bevallás (2023-ban a 2358 számú) szolgál.

Kapcsolódó kérdés-válaszok


Őstermelő, hentes kiegészítő őstermelői tevékenysége

Őstermelő és egyéni vállalkozó egy személyben állatokat tart, és ezeket feldolgozva értékesít pl. kolbászként, vagy akár nyers húsként. Vállalkozásában másik városban  húsboltot nyitott, ahol  csak vásárolt húst, húskészítményeket  értékesít. A bolt bezárt, de ő továbbra is vásárol húst, melyet feldolgoz az őstermelésben előállítandó készítményekhez. Ez belefér-e a kiegészítő tevékenység fogalmába, ami az őstermelő esetében 25%-ban határozza meg a bevételi arányt?