Termőföldből átminősített ingatlan átruházása

Sinka Júlia Dátum Legutoljára frissítve: 2024.10.02

Olvasási idő: 4 perc


Az érintett magánszemély húsz éve vásárolt termőföldjét már korábban kivonatta a művelési ág alól. Idei évben értékesítené a földet, de több részletben, több vevőnek. Földhivatalnál bejegyeztetné, a helyrajzi szám ennek megfelelően változik majd. Ebben az esetben is fennáll az adómentesség, hiszen öt évnél korábban szerezte a teljes területet vagy az átminősítéstől, esetleg a „feldarabolástól” kell számolni?

Demó

Fontos, hogy a termőföld átminősítésére mikor került sor.  

Ez azért lényeges információ, mert meghatározza a tulajdonban tartás éveinek függvényében elérhető adómentességet, illetve az átminősítés ténye fontos, mert ha adókötelezettséggel számolni kell(ene), akkor az adóalap számításának módját befolyásolja.

Főszabály szerint ingatlan esetében a szerzési időpont az a nap, amikor a magánszemély az erről szóló érvényes szerződést, okiratot, bírósági határozatot az ingatlanügyi hatósághoz benyújtotta.

A szerzési időpont meghatározására – a szerzés további, jelen esetben nem releváns módozatainak, mint például opciós szerződés, függvényében – vonatkozó előírásokat a személyi jövedelemadóról szóló törvény (Szja tv.) 60. § (1) bekezdése tartalmazza.

Az ingatlan értékesítését terhelő adó számított összege a törvényben meghatározott feltételekkel és mértékben csökkenthető („ötéves szabály”). A csökkentés mértéke minden ingatlannál, például: lakás, üdülő, termőföld, építési telek, stb. megegyezik. A számított összegből a szerzés időpontjától függően a következők szerint meghatározott összeg tekintendő jövedelemnek:

  • ha az értékesítésre a szerzés, vagy az azt követő évben kerül sor, akkor a számított jövedelem egésze az adó alapja;
  • ha az értékesítés a szerzést követő második évben történik, akkor a számított jövedelem 90 százaléka az adó alapja;
  • ha az értékesítés a szerzést követő harmadik évben történik, akkor a számított jövedelem 60 százaléka az adó alapja;
  • ha az értékesítés a szerzést követő negyedik évben történik, akkor a számított jövedelem 30 százaléka az adó alapja;
  • ha az értékesítés a szerzést követő ötödik vagy ezt követő évben történik, akkor a számított jövedelmet nem terheli adó.

Speciális szabály vonatkozik azonban a termőföldből átminősített ingatlan átruházására.

Ebben az esetben vizsgálni kell, hogy a költségekkel csökkentett bevétel (hozam) nagyobb-e, mint a tulajdonban tartás időszakára kiszámított szokásos hozam.
Szokásos hozam az elszámolható költség 0,3 százaléka, szorozva a tulajdonban tartás napjaival (költségek*0,003*napok száma).
A tulajdonban tartás napjainak száma a megszerzésről és az átruházásról szóló szerződés közötti időszak, hozzászámítva a megszerzésről és az átruházásról szóló okirat keltének napjait is. Ha a hozam kevesebb a szokásos hozamnál, akkor a jövedelmet az általános szabályok szerint kell megállapítani.
Ellenkező esetben a jövedelmet (adóalapot) a következő egyenlet alapján kell meghatározni:
szokásos hozam+(hozam-szokásos hozam)*3=adóalap

Ebben az esetben nincs mód a tulajdonban tartás évei után további csökkentésre.

Nem kell ezt a rendelkezést alkalmazni, ha

  • a magánszemély a termőföldből átminősített ingatlant örökléssel szerezte meg;
  • az értékesítés a termőföld átminősítését követő 5. év után történik;
  • az átminősítés előtt legalább 5 évig a magánszemély tulajdonában volt az ingatlan.

A kérdésben említett magánszemély 20 évvel ezelőtt vásárolta a most értékesített termőföldet. A fenti kritériumok közül az utóbbi kettő valamelyikének – adott esetben akár együttesen – megfelel, így az ingatlan tulajdonban tartásának évei után figyelembe vehető adóalap-csökkentés lehetőségével élhet.

Kapcsolódó iratminták


Kapcsolódó kérdés-válaszok


Örökölt termőföld utáni adózás

2020-ban örökölt termőföld 2023-ban eladásra került. A hagyatéki végzésben szereplő szerzési érték és az eladási ár ismert. Eladásig termőképesség javítást célzó munkálatokra került sor (zöldtrágyázás, trágyázás, vízelvezetés). Számítható-e az adó a 75%-os költséghányad figyelembevételével?

Termőföld vásárlására juttatott összeg elszámolása

A társaság a tagja/tagjai részére – az Szja. tv. 1. sz. mellékletének 4.37/d pontjában foglaltak alapján – termőföld vásárlására maximum évi 50 millió forint összeg erejéig támogatás juttathat, feltéve, hogy a termőföldet legalább 15 évig ingyenesen a társas vállalkozás használatába adja. Ilyenkor a támogatás összegét a 15 éves időtartamra elhatárolva számolják el (kvázi bérleti díjként) vagy a kifizetés évében a vállalkozás érdekében felmerült költségként történik az elszámolás?

Termőföld kivezetése könyvelésből

Egy Társulat 2022-ben adásvételi szerződés alapján termőföldet értékesített. Vevő még kifüggesztés előtt adásvételi szerződés napjával kifizette a teljes vételárat. A kifüggesztés már lejárt, de még a Földhivatalba nem lett átírva a tulajdonjog. Ebben az esetben 2022-ben kivezethetjük-e az ingatlant a könyvelésből az adásvételi szerződés napjával, vagy csak majd 2023-ban ha a tulajdoni lap átírásra kerül?

Kapcsolódó videók


Őstermelők adózási praktikái 2024-ben – Kérdések és válaszok

Kikre vonatkoznak a darabszámok a sertéstartás kapcsán az új agrárminiszteri rendelet szerint? Őstermelő betöltötte a nyugdíjas korhatárt, de nyugdíjra nem jogosult – miként számoljuk a tb-t? Biztosított-e a 16 évesnél idősebb őstermelő, aki középiskolában tanul – a többi mellett ezekre a kérdésekre válaszolt Nagy Péter jogi referens a Menedzser Praxis szakmai napján.

Őstermelők adózása 2024: már nincs miért tépni a hajukat a gazdáknak?

Keserű tapasztalatokat kellett megélniük az őstermelőknek a termelési tényezők értékesítésére és hasznosítására vonatkozó szabály gyakori módosítása miatt. Dr. Nagy Péter jogi referens előadásában részletesen szólt arról, hogy kezdődött az érintettek kálváriája és milyen csattanóval zárult a történet. A szakmai napon a résztvevők mindent megtudhattak, amit 2024-ben az őstermelők adózásáról tudni érdemes.

Szja 2024 (kérdések és válaszok) - minimálbér számítások, őstermelők adócsökkentése

Hogy kell elvégezni a bérszámfejtést és a járulékok számítását a minimálbér évközi emelkedése nyomán, illetve az Szja-t ez miként érinti? Őstermelők miként tudják csökkenteni az adóalapot új eszköz vásárlása során? Mit kell tudni a többgyermekes anyák éven átívelő nyilatkozatáról? Dr. Orbán Ildikó, a NAV illetékese válaszolt az Szja-t érintő kérdésekre a Menedzser Praxis Tudás- és Válaszközpont szakmai napján.

Kapcsolódó cikkek


Termőföld bérbeadása napelempark létesítése céljából

A napelempark létesítéséhez számos jogi és adójogi természetű kérdés kapcsolódhat. Az egyik leggyakrabban felmerülő felvetés, hogy ha a magánszemély bérbe kívánja adni a termőföldjét egy vállalkozásnak említett célból, ez a bérbeadás milyen adókötelezettséget keletkeztet, azaz: lehet-e alkalmazni a termőföld bérbeadásra vonatkozó kedvező szabályt?