Főoldal Nyíl Cikkek Nyíl Növénytermesztés
Saját termék feldolgozásához engedéllyel rendelkező őstermelő, kispiacon, 40 km-en túl árulhatja-e a termékét? A kérdéses termék feldolgozott terméknek minősül.
Az érintett magánszemély húsz éve vásárolt termőföldjét már korábban kivonatta a művelési ág alól. Idei évben értékesítené a földet, de több részletben, több vevőnek. Földhivatalnál bejegyeztetné, a helyrajzi szám ennek megfelelően változik majd. Ebben az esetben is fennáll az adómentesség, hiszen öt évnél korábban szerezte a teljes területet vagy az átminősítéstől, esetleg a „feldarabolástól” kell számolni?
Milyen hatással lesz a gazdálkodók mindennapjaira a zöldítési előírások könnyítése? Miben rejlik az új szabályozás előnye, és hogyan igazodik az időjárási viszontagságokhoz? A most bejelentett jogszabály-módosítás jelentős változásokat hoz a magyar mezőgazdaság számára.
Adott egy szőlőbor termeléssel foglalkozó kft., akinek a felvásárolt szőlő mennyisége után hegyközségi járulékot kell fizetnie. A hegyközség határozata többnyire jóval később, a mérleg fordulónap után, sok esetben mérlegkészítés után érkezik csak meg. Többféle számviteli megközelítés is felmerülhet.
Hogyan változtatja meg a dróntechnológia a mezőgazdaságot? Milyen előnyöket kínálnak a permetező és monitoring drónok a gazdálkodóknak? Így takaríthatnak meg jelentős költségeket és kaphatnak pontosabb képet a növények és állatok állapotáról a mezőgazdasági termelők a modern drónok alkalmazásával.
A drónok, a robotika és a mesterséges intelligencia egyre szélesebb körű elterjedése forradalmasítja a mezőgazdaságot. De vajon milyen jogszabályok szabályozzák a permetező drónok használatát? Milyen előnyei vannak a drónokkal végzett permetezésnek, és milyen módon térülhet meg a beruházás? Ezekről a kérdésekről is szó esett a Prega 2024 konferencia előadásain.
A gazdaságátadás a magyar jogrendszerben új szerződéstípusként jelent meg, amely alapján lehetőséget biztosítanak arra, hogy a tulajdonos még életében átadhassa gazdaságát, akár részlegesen is. Milyen kihívásokat rejt magában az új rendszer? Mik az előnyei és milyen problémákat kerülhetnek el ennek alkalmazásával a gazdálkodók?
Milyen pályázatok érhetők el a gazdálkodók számára 2024 nyarán? A generációs megújulás pályázatokon belül miből juthatnak forrásokhoz az érintettek? Milyen típusú tevékenységekre vehetnek fel összegeket? Mik az ÉLIP és a kertészetek fejlesztésére vonatkozó kiírások részletei?
Az elektronikus permetezési naplót már 2022. július 1-től vezetnie kellett volna az érintetteknek, ugyanakkor számos nem várt késedelem okán folyamatosan tolódtak a határidők, és még 2024. februárjában is adtak ki új fejlesztéseket. Az e-Permetezési napló adminisztrációjának - támogatásokkal való összefüggése miatt -kiemelkedő fontosságú feladatát ezúttal egy tematikus útmutatóval is segítjük.
A földforgalom szempontjából kulcsfogalomnak számító helyben lakás alapját jelentő életvitelszerű lakáshasználatának fogalmával és igazolásával összefüggésben született új jogszabályi rendelkezés lép hatályba július 1-étől – követve a már korábban kialakított bírói gyakorlatot.