Növényvédőszer és drónok: itt a szabályozás
Olvasási idő: 5 perc
A drónok, a robotika és a mesterséges intelligencia egyre szélesebb körű elterjedése forradalmasítja a mezőgazdaságot. De vajon milyen jogszabályok szabályozzák a permetező drónok használatát? Milyen előnyei vannak a drónokkal végzett permetezésnek, és milyen módon térülhet meg a beruházás? Ezekről a kérdésekről is szó esett a Prega 2024 konferencia előadásain.
Egyre elterjedtebbek a drónok, a robotika és a mesterséges intelligencia az agráriumban – erről beszélt Carlos Dugarte, a Vertinetik Kft. ügyvezetője a Prega 2024 gazdálkodási és agrárinformatikai konferencián, hozzátéve: tavaly indították útjára az X-netik közösséget, amely hisz a technológia pozitív hatásában a mezőgazdasági területen. Munkájuk három fő irányvonal mentén halad előre. Az első a dróntechnológia alkalmazása, amely magában foglalja a drónos kijuttatást, felmérést és szállítást. A második irányvonal a robotika, amelyet az ültetvények és kertészetek munkafolyamataiban alkalmaznak. Végül, a harmadik terület a mesterséges intelligencia, amelyet a károsítók azonosítására, észlelésére és előrejelzésére használnak – nemcsak a mezőgazdaságban, hanem az erdészetben is.
Jogszabályi háttér
Idén január 3-án megjelent a Vas Megyei Növényorvosi Kamara hivatalos állásfoglalása a permeteződrónok legális használatáról. A drónos kijuttatásra vonatkozólag jelenleg négy fontos követelményt kell betartani ezen a területen.
- A felhasznált légijárműnek (pilóta nélküli légijárműrendszer) alkalmasnak kell lennie a tevékenység ellátására.
- Kizárólag a MATE által kiadott típusminősítéssel rendelkező kijuttató eszközök használhatók.
- A műveletet csak olyan távpilóta hajthatja végre, aki szerepel a (NÉBIH) mezőgazdasági pilóta nélküli légijármű irányítói nyilvántartásában.
- A műveletet végrehajtójának UAS-üzembentartónak rendelkeznie kell a légiközlekedési hatóság által kiadott műveleti engedéllyel vagy egy könnyű UAS-üzembentartói tanúsítvánnyal.
A 4/2022. (II.8.) AM rendelet három pontban foglalja össze, hogyan használhatók permetező drónok Magyarországon – közölte Keczer Máté, az ABZ Drone Kft. ügyvezető-helyettese, a rendezvényen tarott előadásában.
Minden drónpilótának el kell végeznie a két kötelező képzést: pilóta nélküli légijárműi irányítói igazolványt kell szerezniük, emellett növényvédelmi drónpilóta alapképzésen kell részt venniük.
A második kritérium a gépminősítés, amely szerint csak megfelelő minősítéssel rendelkező eszköz használható. A harmadik kritérium pedig a növényvédőszer használatára vonatkozik: csak olyan növényvédőszer juttatható ki, amely rendelkezik a drónos kijuttatási engedéllyel. Tavaly Magyarországon lépés történt előre ezen a téren is, amikor a Mospilan nevű növényvédőszer megkapta az első ilyen engedélyt.
Milyen előnyöket kínál a nagy tartálykapacitású permetező drónok használata a mezőgazdaságban? Hogyan segítik a drónok a natúr szőlőtermesztést és az organikus gazdálkodást? Milyen hatással van a drónos permetezés a talajtömörödés és a talajélet védelmére? Milyen szerepet játszik a mesterséges intelligencia a modern mezőgazdasági gyakorlatokban? Hogyan alkalmazható az UV-C technológia a mezőgazdaságban, és milyen előnyei vannak? Hogyan támogatják a drónok és a földi robotok a kártevők elleni védekezést vegyszerek nélkül? – A válaszokat elolvashatja a cikk folytatásában, amely a Mezőgazdasági KKV Tanácsadó következő számában jelenik meg.