Kovács Zita

Kovács Zita

szakújságíró


Álláspiaci szakújságíró, a Menedzser Praxis szerkesztője, állandó szerzője.

Rendszeresen és kiemelt terjedelemben publikál a Menedzser Praxis havi megjelenésű nyomtatott és online kiadványaiban, termékeiben. Főbb szakterületei: humánerőforrás-menedzsment (HR), munkahelyi digitalizáció, toborzás - munkaerő-megtartás, employer branding,  céges pénzügyek.

Írásaiban mélyebb betekintést kíván nyújtani a gyorsan változó humánerőforrás-gazdálkodás világába, így segítve az olvasókat a legújabb irányzatok, elvárások és módszerek megértésében.

  • Cikkeket és magyarázatokat ír
  • Irat- és szabályzatmintákat készít

Válogatott cikkei

Hogyan készülhetnek fel a gazdák a változó klimatikus viszonyokra és a vízhiányra? Az új, jelentős keretösszegű pályázatok lehetőséget kínálnak a mezőgazdasági öntözés és vízfelhasználás hatékonyságának fejlesztésére. Milyen beruházásokra lehet támogatást igényelni, és mire érdemes figyelni a pályázat beadásakor?
Hogyan tehetők a mezőgazdasági gyakorlatok fenntarthatóbbá? Milyen támogatás igényelhető a környezetbarát megoldásokra? Az agrár-környezetgazdálkodási kifizetések új pályázati lehetőséget kínálnak a gazdálkodók számára. Így használja ki a rendelkezésre álló forrásokat!
Milyen lehetőségeik vannak a kisebb gazdálkodóknak, akik fejleszteni szeretnék mezőgazdasági vállalkozásukat? Hogyan tudnak forráshoz jutni azok, akik önerőből nehezen tudnák megvalósítani terveiket? A mezőgazdasági kisüzemek számára most kiírt pályázat 10 millió forint vissza nem térítendő támogatást kínál, amellyel jelentős fejlődés érhető el.
Milyen hatással lesz a gazdálkodók mindennapjaira a zöldítési előírások könnyítése? Miben rejlik az új szabályozás előnye, és hogyan igazodik az időjárási viszontagságokhoz? A most bejelentett jogszabály-módosítás jelentős változásokat hoz a magyar mezőgazdaság számára.
A sertés ágazat állatjóléti támogatásainak új szabályai jelentős változásokat hoznak a gazdálkodók számára. Milyen hatással lesznek ezek a módosítások a támogatási kérelmek benyújtására? Hogyan segíthetik a gazdaságokat a válsághelyzetek kezelésében és az új elektronikus rendszerek bevezetésében?
Hogyan segíti az új jogszabályváltozás a mezőgazdasági vállalkozásokat a nehéz gazdasági helyzetben? Milyen új támogatásokra számíthatnak a mikro-, kis- és középvállalkozások? Így módosulnak a kezességi díjtámogatások.
Hogyan pályázhatnak a vadgazdálkodók a 2025/2026-os vadászati év fejlesztési forrásaira? Milyen újdonságokat tartalmaz az idei pályázati felhívás? Az Országos Magyar Vadászkamara már meghozta döntését, és közzétette a részleteket, amelyek a vadászati közösségek számára fontos változásokat és lehetőségeket tartalmaznak.
Hogyan változtatja meg a dróntechnológia a mezőgazdaságot? Milyen előnyöket kínálnak a permetező és monitoring drónok a gazdálkodóknak? Így takaríthatnak meg jelentős költségeket és kaphatnak pontosabb képet a növények és állatok állapotáról a mezőgazdasági termelők a modern drónok alkalmazásával.
A drónok, a robotika és a mesterséges intelligencia egyre szélesebb körű elterjedése forradalmasítja a mezőgazdaságot. De vajon milyen jogszabályok szabályozzák a permetező drónok használatát? Milyen előnyei vannak a drónokkal végzett permetezésnek, és milyen módon térülhet meg a beruházás? Ezekről a kérdésekről is szó esett a Prega 2024 konferencia előadásain.
A gazdaságátadás a magyar jogrendszerben új szerződéstípusként jelent meg, amely alapján lehetőséget biztosítanak arra, hogy a tulajdonos még életében átadhassa gazdaságát, akár részlegesen is. Milyen kihívásokat rejt magában az új rendszer? Mik az előnyei és milyen problémákat kerülhetnek el ennek alkalmazásával a gazdálkodók?
Milyen pályázatok érhetők el a gazdálkodók számára 2024 nyarán? A generációs megújulás pályázatokon belül miből juthatnak forrásokhoz az érintettek? Milyen típusú tevékenységekre vehetnek fel összegeket? Mik az ÉLIP és a kertészetek fejlesztésére vonatkozó kiírások részletei?
A javítások és visszavonások időszaka következik az egységes kérelmek kapcsán, miután az idei évben június 10-ével lezárult a benyújtási időszak. Az ezeket érintő fontos határidőkről tájékoztatott Fülöp Tamara egy online webináriumon, ahol beszámolt arról is, milyen gyakori hibákkal találkoztak idén a támogatásokat illetően és az idei várható ellenőrzésekről is szót ejtett.
A permetezési napló elektronikus nyilvántartását egy új rendszer keretében vezették be, amely tavaly óta számos régi adatszolgáltatási kötelezettséget egyesít. Az elektronikus gazdálkodási napló (eGN) feltöltése a támogatáspolitikai előírások miatt vált kötelezővé, és magában foglalja a nitrát nyilvántartást is a nitrátérzékeny területeken. Várszegi Gábor, a Nébih Mezőgazdasági Genetikai Erőforrások Igazgatóságának igazgatója az az elektronikus permetezési napló 2024-es aktualitásait és a jövőbeli várakozásokat mutatta be egy online webináriumon.
A 2024-ben megnyíló agrár pályázati lehetőségeket mutatta be Dr. Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium államtitkára az élelmiszeripari fejlesztésektől kezdve a generációs megújulásig az Élelmiszeripari Pályázatok 2024 Foodinform webináriumon. Az új KAP ST keretében közel 1500 milliárd forintot fordítanak gazdaságfejlesztésre, melynek része az öntözésfejlesztés, vízgazdálkodás támogatása és precíziós gazdálkodás elősegítése.
A kis- és középvállalkozások (KKV-k) részvétele csekély a közvetlen uniós támogatásokra pályázók körében, pedig a kisebb szereplőknek is lehetőségük adódik sikeresen részt venni ezeken. A jóslatok szerint az élelmiszeripari cégek mindössze negyede fog versenyben maradni, így minden lehetőséget meg kell ragadniuk az érintetteknek. A Menedzser Praxis Tudás- és Válaszközpont szerkesztősége a Prega 2024 Precíziós Gazdálkodási konferencián járt.
Gazdálkodási napló, permetezésnapló, uniós rendelkezések: hogy állunk a kötelezettségekkel és mikre számíthatnak a gazdálkodók a közeljövőben? Egyebek mellett ezekről beszélt Várszegi Gábor, a Nébih igazgatója a Prega konferencián.
Az idei év forradalmi változásokat hozhat a vidékfejlesztés terén, hiszen az Európai Bizottság stratégiai tervének elfogadásával 5400 milliárd forint áll rendelkezésre agrártámogatásokra. Ez a támogatás nem csupán pénzügyi segítséget nyújt, hanem új lendületet ad a vidéki életnek és vállalkozásoknak. Az előre tervezett 69 pályázati felhívás pedig különböző területeken - mint az élelmiszeripar, állattartás vagy kertészet -, kínál lehetőségeket a fejlődésre.
Két héttel meghosszabbították az e-Gazdálkodási Napló (eGN) elektronikus feltöltési határidejét, lehetőséget biztosítva a gazdálkodóknak az adatok helyes feltöltésére. Szakértők az adattartalom pontosságának jelentőségére hívják fel a figyelmet. Ha valaki elmulasztja az adatszolgáltatást, akkor a támogatási kérelmét is elutasíthatják.