Változások a vadgazdálkodási támogatásokban: mire számíthatnak a pályázók?
Olvasási idő: 5 perc
Hogyan pályázhatnak a vadgazdálkodók a 2025/2026-os vadászati év fejlesztési forrásaira? Milyen újdonságokat tartalmaz az idei pályázati felhívás? Az Országos Magyar Vadászkamara már meghozta döntését, és közzétette a részleteket, amelyek a vadászati közösségek számára fontos változásokat és lehetőségeket tartalmaznak.
Az Országos Magyar Vadászkamara (OMVK) Elnöksége meghozta döntését a vadgazdálkodási célú fejlesztési források elosztásáról a vadászatra jogosultak számára. A 2025/2026-os vadászati évre vonatkozó pályázati felhívást már közzétették az OMVK hivatalos felületén. A pályázatot 2024 október 1. és 31. között lehet majd benyújtani, kizárólag a KAPOR online pályázati nyilvántartási rendszerben. Az Országos Vadgazdálkodási és Vadvédelmi Bizottság legkésőbb 2025. január 31-ig hozza meg döntését a beérkezett pályázatokról. A nyertes pályázókat a Bizottság döntését követő 15 napon belül értesítik a megadott e-mail címen.
A támogatási szerződést 2025. február 28-ig kötik meg a felek, vagyis a Vadászkamara és a nyertes vadgazdálkodók. A támogatást, amennyiben mindkét fél aláírta a szerződést, legkésőbb 2025. március 31-ig fizetik ki.
A pályázati felhívás célja az, hogy a vadgazdálkodási célú fejlesztésekhez szükséges forrásokat megfelelően osszák el, elősegítve ezzel a magyar vadállomány fenntartható kezelését és a vadásztársaságok sikeres működését a következő vadászati évben is. A 2025/2026-os vadászati évre szóló projektekre ismételten ötszázmillió forint értékű támogatásra lehet majd pályázni 2024 októberében. Az új pályázati csomagot az OMVK Országos Vadvédelmi és Vadgazdálkodási Bizottságának javaslatai alapján állították össze.
Változások az új pályázatban
Az előző év tapasztalatai és a beérkezett visszajelzések alapján több lényeges változtatás történt. A korábbi évben szüneteltetett célterületek, mint a fás szárú szegélyek fejlesztése (2/1) és a fácán és fogoly állományok fejlesztése (2/6), újból bekerültek a támogatható projektek közé. Emellett észrevételek fogalmazódtak meg a pályázati lehetőségek körének kibővítésével, valamint a bírálati rendszer racionalizálásával kapcsolatban is. Eltörölték a célterületekre vonatkozóan a fajlagosan elszámolható legmagasabb költséghatárokat (hektáronként, létesítményenként, madaranként és a többi). Így minden pályázat esetében egyedileg szükséges elbírálni a költségek arányosságát és a munkafolyamatok szükségességét.
Az élőhelyfejlesztési projektekhez mostantól kötelező műholdas képet mellékelni a megvalósítani kívánt létesítmény helyéről, mint például csendes területek, vadföldek és itatóhelyek esetén. Csapdák beszerzésére csak azok a pályázók lesznek jogosultak, akik 2018 óta legfeljebb két alkalommal nyertek támogatást ezen a célterületen. A csapdák működtetési költségei nem támogathatók, csupán a csapdajelzők beszerzése. Fácánok mellett kizárólag a szürke fogoly kotlósos nevelését támogatják, a vörös fogoly nevelését nem.
Áfa-körös vadászatra jogosultak esetében az önrész mértéke negyven százalék, míg nem áfa-körös vadászatra jogosultak esetében harminc százalék.
A bírálati pontrendszerben növelték a bíráló által adható szakmai pontok számát húszról harmincra, ezzel is biztosítva a magasabb minőségű pályázatok támogatását. Emellett csökkentették az egyes célterületek között elérhető legmagasabb pontszámok közötti különbséget, hogy a jó minőségű, értékesebb pályázatok kisebb prioritású területeken is támogathatók legyenek. Új célterületként bekerült a pályázati felhívásba a 2/7. Vadvédelmet és vadgazdálkodást segítő eszközök beszerzése, szolgáltatások igénybevétele az alábbi támogatható elemekkel. Az új célterület lehetőséget nyújtott optikai és hőkamerával felszerelt drónok beszerzésére, drónpilóták szolgáltatásainak igénybevételére, vadriasztó prizmák beszerzésére és felszerelésére, valamint mezőgazdasági gépekre szerelhető ultrahangos riasztók alkalmazására.
Az új célterület támogatási feltételei
A támogatási összeg minimum százezer forint, maximum egymillió ötszázezer forintra rúg a 2025/26-os támogatási időszakban.
A fenntartási időszak eszközbeszerzések esetén öt év. A drónok használatával kapcsolatos szolgáltatás igénybevétele esetén a pályázónak szerepeltetnie kell a megbízás célját (például kaszálás előtti vadmentés), időtartamát (óra vagy nap), a munkával érintett terület nagyságát, illetve a szolgáltatás egységárát. A drónhasználatra vonatkozó megbízások esetén legfeljebb egymillió forint pályázati összeget - önerővel együtt értve – számolhatnak el az érintettek. Amennyiben a vadvédelmi célú ultrahangos riasztókat nem a pályázó vadászatra jogosult használja, átruházhatja a vadászterületén gazdálkodó földhasználóknak, amivel kapcsolatban előzetes írásbeli megállapodást kötnek egymással. Vadriasztó prizmák beszerzése csak a Magyar Közút Nonprofit Zrt. területileg illetékes Vármegyei Igazgatóságával kötött írásbeli megállapodás esetén építhető be a vadgazdálkodók pályázatába, az érintett útszakasz megjelölésével.
Legyen tájékozott a szakmájában és tudjon meg mindent, aminek köszönhetően vállalkozási nőni tud. Hadd forogjanak az agykerekek: kattintson ide és tegyen azért, hogy jól éljen abból, amit igazán szeret!