Gazdaságátadás: új jogszabályok és gyakorlati tudnivalók

Kovács Zita Dátum Legutoljára frissítve: 2024.08.01

Olvasási idő: 4 perc


Ez a tartalom 116 napja jelent meg, lehetséges, hogy az itt szereplő információk már nem aktuálisak. Legfrissebb tartalmainkat itt érheti el.

A gazdaságátadás a magyar jogrendszerben új szerződéstípusként jelent meg, amely alapján lehetőséget biztosítanak arra, hogy a tulajdonos még életében átadhassa gazdaságát, akár részlegesen is. Milyen kihívásokat rejt magában az új rendszer? Mik az előnyei és milyen problémákat kerülhetnek el ennek alkalmazásával a gazdálkodók?

Az új szerződéstípus bevezetése számos kihívással jár, mivel egy teljesen új rendszert kell kidolgozni. Dr. Cseh Tibor András, a Magosz főtitkára az Agroinform online webináriumán hangsúlyozta, hogy a gazdaságátadás gyakorlati tudnivalóit is figyelembe kell venni.

A gazdaság átadásának számos alternatívája van. Hagyományos módszer az öröklés, amely során a tulajdonos halála után az örökösök veszik át a tulajdonjogot. Azonban ez a módszer jelentős hátrányokkal járhat, például a vagyon egyenlő arányban történő öröklése a törvényes öröklési rend szerint, ami a gazdaság feldarabolódásához vezethet.

Az új szerződéstípus lehetőséget biztosít arra, hogy a tulajdonos még életében átadja a gazdaságot, akár családon belül ajándékozás útján, akár családon kívül adásvétel révén.

A gazdaságátadás feltételei

A gazdaság átadójának meg kell felelnie bizonyos korhatár követelményeknek, például az öregségi nyugdíjkorhatár előtt legfeljebb öt évvel adhatja át a gazdaságot. Ez a korhatár jelenleg 59-60 év körül mozog. Az átadónak továbbá legalább tíz évig folytatnia kellett őstermelői vagy egyéni vállalkozói tevékenységet. Emellett az átadandó földterületek használati jogával az átadó legalább öt éve rendelkezzen.

2024 júliusától a szabály úgy módosult, ami alapján már nem feltétel, hogy az átadó maga rendelkezzen a földek használatával, ezt megteheti családtagja vagy családi cége is.

Az átvevő maximális korhatárát 2023. július 1-től ötvenről hatvan évre emelték, bár a pályázati feltételek szerint ez továbbra is ötven év. Az átadónak és az átvevőnek hozzátartozói vagy láncolati kapcsolatban kell állnia egymással, amely szélesebb kört ölel fel, mint a közeli hozzátartozói viszony. Amennyiben nincs hozzátartozói kapcsolat, de a két fél legalább hét éve munkaviszonyban áll egymással, az alkalmazott is jogosult lehet a gazdaság átvételére.

Az örökség átadásának módja

Az örökség átadásának több módja is létezik, például az, hogy az átadó továbbra is megtartja a föld tulajdonjogát, és csak a használati jogot adja át az átvevőnek. Így a föld tulajdonjoga az átadás után is az átadónál marad, ami megoldást jelenthet arra, hogy több örökös is részesüljön a vagyonból anélkül, hogy a gazdaság feldarabolódna. A gazdaságátadás során pontosan össze kell gyűjteni, mi tartozik a gazdasághoz. Ez magában foglalja a földet, gépeket, állatokat, ingóságokat és egyéb eszközöket, de a vagyonértékű jogok, mint például haszonbérleti szerződések, biztosítási szerződések, támogatások és hatósági engedélyek is jelentős szerepet játszanak.

Költségek és előnyök

A gazdaságátadási szerződéshez kapcsolódóan nem kell illetéket, személyi jövedelemadót vagy áfát fizetni, ami jelentős előnyt jelent. Azonban ügyvéd vagy közjegyző igénybevétele szükséges, ami díjat von maga után. Emellett a hitelek átadásakor különleges előnyöket élvezhetnek az érintettek, például a hitelszerződés módosításáért nem lehet közjegyzői díjat kikötni.

Gyakorlati tudnivalók

  • A földek átadása során be kell tartani a háromszáz hektáros tulajdoni maximumot, ezért előfordulhat, hogy az átadás előtt csökkenteni kell az átvevő földterületét.
  • Az államtól vásárolt földek esetén az elidegenítési és terhelési tilalom nem alkalmazandó gazdaságátadás esetén.
  • A haszonbérletek jogutódlással szállnak át, és az átadás során nem szükséges a haszonbérlő hozzájárulása.

Olvassa el a cikket teljes terjedelemben a Menedzser Praxis Mezőgazdasági Online Tudástárában itt! A cikk a Mezőgazdasági és Élelmiszeripari KKV Tanácsadó szakmai folyóiratban jelenik meg hamarosan.

Kapcsolódó iratminták


Kapcsolódó kérdés-válaszok


Földhasználatra fizetett összeg adó terhe

A gazdálkodó a lejárt földhasználati szerződés ellenére továbbra is műveli a termőföldet. A tulajdonosnak szerződés nélküli használatra a piaci viszonyoknak megfelelő összeget fizet. Milyen adóvonzata van a szerződés nélküli földhasználati díjnak?

Örökölt termőföld utáni adózás

2020-ban örökölt termőföld 2023-ban eladásra került. A hagyatéki végzésben szereplő szerzési érték és az eladási ár ismert. Eladásig termőképesség javítást célzó munkálatokra került sor (zöldtrágyázás, trágyázás, vízelvezetés). Számítható-e az adó a 75%-os költséghányad figyelembevételével?

Kapcsolódó videók


Őstermelők adózási praktikái 2024-ben – Kérdések és válaszok

Kikre vonatkoznak a darabszámok a sertéstartás kapcsán az új agrárminiszteri rendelet szerint? Őstermelő betöltötte a nyugdíjas korhatárt, de nyugdíjra nem jogosult – miként számoljuk a tb-t? Biztosított-e a 16 évesnél idősebb őstermelő, aki középiskolában tanul – a többi mellett ezekre a kérdésekre válaszolt Nagy Péter jogi referens a Menedzser Praxis szakmai napján.

Őstermelők adózása 2024: már nincs miért tépni a hajukat a gazdáknak?

Keserű tapasztalatokat kellett megélniük az őstermelőknek a termelési tényezők értékesítésére és hasznosítására vonatkozó szabály gyakori módosítása miatt. Dr. Nagy Péter jogi referens előadásában részletesen szólt arról, hogy kezdődött az érintettek kálváriája és milyen csattanóval zárult a történet. A szakmai napon a résztvevők mindent megtudhattak, amit 2024-ben az őstermelők adózásáról tudni érdemes.

Kapcsolódó cikkek


Gazdaságátadás adózása

Milyen fizetési kötelezettségek keletkeznek, az átalányadózó őstermelő és tételes költségelszámolást alkalmazó őstermelő esetében, amennyiben a gazdaságátadó átadja a földterületeket és az ingó eszközöket az átvevő részére?