Támogatás kisgazdaságoknak: hogyan juthat 10 millió forinthoz?

Kovács Zita Dátum Legutoljára frissítve: 2024.10.10

Olvasási idő: 4 perc


Milyen lehetőségeik vannak a kisebb gazdálkodóknak, akik fejleszteni szeretnék mezőgazdasági vállalkozásukat? Hogyan tudnak forráshoz jutni azok, akik önerőből nehezen tudnák megvalósítani terveiket? A mezőgazdasági kisüzemek számára most kiírt pályázat 10 millió forint vissza nem térítendő támogatást kínál, amellyel jelentős fejlődés érhető el.

Demó

A mezőgazdasági kisüzemek számára kihirdetett beruházási támogatási program kisebb gazdálkodóknak nyújt segítséget. Olyanoknak, akik szeretnék átlépni azt a kritikus határt, ahol már a saját termelésük elegendő a megélhetéshez, de a szükséges beruházásokat csak minimális önerővel tudnák megvalósítani. Sokak számára a nagyobb pályázatok túl kockázatosak lehetnek a kötelező vállalások és a magas önerő miatt, ezért a most meghirdetett program ideális megoldást jelent.

A támogatás célja, hogy közel 3000 mezőgazdasági kisüzem számára biztosítson olyan anyagi támogatást. A cél, hogy elősegítsék a gazdaságok növekedését, a technológiai fejlesztéseket, valamint az állattartó telepek, ültetvények, terménytárolók és egyéb mezőgazdasági létesítmények korszerűsítését. A pályázati keretösszeg összesen 29,4 milliárd forint, és az igényelhető maximális támogatási összeg gazdaságonként 10 millió forint – olvasható a palyaz.hu oldalon. Ezzel az összeggel a gazdálkodók képesek lesznek olyan fejlesztéseket végrehajtani, amelyek önerőből nehezen lennének megvalósíthatók.

Kik pályázhatnak?

A pályázat kifejezetten olyan őstermelők, mezőgazdasági egyéni vállalkozók, valamint szociális szövetkezetek számára érhető el, akik már működő gazdasági üzemet vezetnek.

Feltétel még, hogy a mezőgazdasági tevékenységükből származó bevételek értéke elérje az 5000 euró STÉ-t, de ne haladja meg a 10 000 euró STÉ-t. Ezt az előminősítés során állapítják meg. Az őstermelők családi gazdaságainak esetében csak egy tag lehet jogosult a támogatásra.

A program különlegessége, hogy az ország egész területéről lehet pályázni, és nincs területi megkötés. Ezzel a kisebb, vidéki gazdaságok is nagy eséllyel indulhatnak a támogatás elnyeréséért.

A támogatás jellege és feltételei

A pályázatban elnyerhető támogatás vissza nem térítendő, azaz a nyertes pályázók számára nem szükséges visszafizetni a megítélt összeget.

Emellett előleg is igényelhető, amely a megítélt támogatási összeg 25%-áig terjedhet, ezáltal a gazdálkodók már a projekt elején rendelkezésre álló forráshoz jutnak. A támogatás intenzitása kimagasló, hiszen a támogatott beruházások költségeinek 85%-át fedezi a program, míg a fennmaradó 15%-ot saját erőből kell biztosítani.

Elszámolható költségek és célterületek

A pályázat több különböző célterületet támogat, amelyek közül a gazdálkodók egyet választhatnak. Az elszámolható költségek a többi között a következő tevékenységekre terjednek ki:

  • Állattartáshoz kapcsolódó fejlesztések:
    • Állattartó telepek építése, bővítése, fejlesztése
    • Takarmányelőkészítéshez szükséges gépek beszerzése
    • Állategészségügyhöz kapcsolódó eszközök és gépek
    • Szálastakarmány betakarításhoz kapcsolódó munkagépek, traktorok beszerzése
  • Kertészeti termelőtevékenység fejlesztése:
    • Kertészeti létesítmények építése, bővítése
    • Kertészeti munkagépek, eszközök beszerzése, mint például traktorok, betakarítógépek
    • Tavaszi fagykár megelőzését szolgáló technológiai megoldások telepítése
  • Terménytisztítók és szárítók, valamint tárolók fejlesztése:
    • Szántóföldi termények tárolásához szükséges létesítmények építése, korszerűsítése
    • Szárítóberendezések, vetőmagszárítók beszerzése
    • Terménytisztítók és anyagmozgató gépek beszerzése
  • Gyümölcs-, gyógynövény-, aroma-, és fűszernövények ültetvényeinek telepítése:
    • Új ültetvények létesítése

Ezeken kívül választható, önállóan nem támogatható tevékenységek is vannak. Ilyen például a műveletelőkészítés, mérnöki feladatok, immateriális javak beszerzése (például szabadalmak), vagy telepi infrastruktúra-fejlesztés. Kiemelt figyelmet kap az üzemen belüli anyagmozgatás és a vállalatirányítási rendszerekhez szükséges informatikai eszközök beszerzése is.

Kötelező vállalások

A pályázat elnyerésével a kedvezményezetteknek vállalniuk kell, hogy a fenntartási időszak végéig mezőgazdasági tevékenységükből származó üzemméretüket legalább 50%-kal megnövelik. A vállalás teljesítését a pályázat benyújtását megelőző lezárt üzleti év és a fenntartási időszak 4. évében mérik.

A pályázat benyújtásának határideje

A támogatási kérelmeket 2025 elejétől lehet benyújtani, négy külön szakaszban.

Ez a program jelentős támogatást nyújt a magyar mezőgazdaság kisüzemei számára. Segítségével megerősíthetik gazdaságukat és fenntarthatóbb módon működjenek a jövőben.

Kapcsolódó videók


Őstermelők adózási praktikái 2024-ben – Kérdések és válaszok

Kikre vonatkoznak a darabszámok a sertéstartás kapcsán az új agrárminiszteri rendelet szerint? Őstermelő betöltötte a nyugdíjas korhatárt, de nyugdíjra nem jogosult – miként számoljuk a tb-t? Biztosított-e a 16 évesnél idősebb őstermelő, aki középiskolában tanul – a többi mellett ezekre a kérdésekre válaszolt Nagy Péter jogi referens a Menedzser Praxis szakmai napján.

Őstermelők adózása 2024: már nincs miért tépni a hajukat a gazdáknak?

Keserű tapasztalatokat kellett megélniük az őstermelőknek a termelési tényezők értékesítésére és hasznosítására vonatkozó szabály gyakori módosítása miatt. Dr. Nagy Péter jogi referens előadásában részletesen szólt arról, hogy kezdődött az érintettek kálváriája és milyen csattanóval zárult a történet. A szakmai napon a résztvevők mindent megtudhattak, amit 2024-ben az őstermelők adózásáról tudni érdemes.

Szja 2024 (kérdések és válaszok) - minimálbér számítások, őstermelők adócsökkentése

Hogy kell elvégezni a bérszámfejtést és a járulékok számítását a minimálbér évközi emelkedése nyomán, illetve az Szja-t ez miként érinti? Őstermelők miként tudják csökkenteni az adóalapot új eszköz vásárlása során? Mit kell tudni a többgyermekes anyák éven átívelő nyilatkozatáról? Dr. Orbán Ildikó, a NAV illetékese válaszolt az Szja-t érintő kérdésekre a Menedzser Praxis Tudás- és Válaszközpont szakmai napján.

Kapcsolódó cikkek


Őstermelő adózása

A felvetéssel érintett átalányadózó őstermelő 2023. március 31-ig állt munkaviszonyban, majd főállású őstermelő lett. Éves árbevétele felvásárlási jegyekből 15 millió Ft volt. Hogyan alakul a szocho és az esetleges szja fizetése?

Fiatal gazdák és kertészetek: nyári pályázati körkép

Milyen pályázatok érhetők el a gazdálkodók számára 2024 nyarán? A generációs megújulás pályázatokon belül miből juthatnak forrásokhoz az érintettek? Milyen típusú tevékenységekre vehetnek fel összegeket? Mik az ÉLIP és a kertészetek fejlesztésére vonatkozó kiírások részletei?

Élelmiszeripari és mezőgazdasági fejlesztés: aktuális pályázati felhívások és tervezett beruházások

A 2024-ben megnyíló agrár pályázati lehetőségeket mutatta be Dr. Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium államtitkára az élelmiszeripari fejlesztésektől kezdve a generációs megújulásig az Élelmiszeripari Pályázatok 2024 Foodinform webináriumon. Az új KAP ST keretében közel 1500 milliárd forintot fordítanak gazdaságfejlesztésre, melynek része az öntözésfejlesztés, vízgazdálkodás támogatása és precíziós gazdálkodás elősegítése.

Uniós pályázatok 2024: így maradhatnak meg a kis cégek

A kis- és középvállalkozások (KKV-k) részvétele csekély a közvetlen uniós támogatásokra pályázók körében, pedig a kisebb szereplőknek is lehetőségük adódik sikeresen részt venni ezeken. A jóslatok szerint az élelmiszeripari cégek mindössze negyede fog versenyben maradni, így minden lehetőséget meg kell ragadniuk az érintetteknek. A Menedzser Praxis Tudás- és Válaszközpont szerkesztősége a Prega 2024 Precíziós Gazdálkodási konferencián járt.

Várható pályázatok: vidékfejlesztési hullám 2024-ben

Az idei év forradalmi változásokat hozhat a vidékfejlesztés terén, hiszen az Európai Bizottság stratégiai tervének elfogadásával 5400 milliárd forint áll rendelkezésre agrártámogatásokra. Ez a támogatás nem csupán pénzügyi segítséget nyújt, hanem új lendületet ad a vidéki életnek és vállalkozásoknak. Az előre tervezett 69 pályázati felhívás pedig különböző területeken - mint az élelmiszeripar, állattartás vagy kertészet -, kínál lehetőségeket a fejlődésre.