Várható pályázatok: vidékfejlesztési hullám 2024-ben
Olvasási idő: 8 perc
Az idei év forradalmi változásokat hozhat a vidékfejlesztés terén, hiszen az Európai Bizottság stratégiai tervének elfogadásával 5400 milliárd forint áll rendelkezésre agrártámogatásokra. Ez a támogatás nem csupán pénzügyi segítséget nyújt, hanem új lendületet ad a vidéki életnek és vállalkozásoknak. Az előre tervezett 69 pályázati felhívás pedig különböző területeken - mint az élelmiszeripar, állattartás vagy kertészet -, kínál lehetőségeket a fejlődésre.
Az elmúlt évek során több mint 3800 milliárd forint értékű támogatásokhoz jutottak az agrárpályázatokon keresztül a vidéki területek - mondta Papp Zsolt György, az Agrárminisztérium vidékfejlesztési programok végrehajtásáért felelős helyettes államtitkára a 2024-es Precíziós Gazdálkodás konferencián. A pályázati felhívások olyan területekre összpontosítottak, mint a kertészetek korszerűsítése, a gépbeszerzés vagy a mezőgazdaság digitális átalakítása. Több mint 3200 kertészeti vállalkozás újulhatott meg, és 2600 precíziós gépeszköz segíti ma az agrárium hatékonyságát. Az államtitkár tájékoztatása szerint 2700 betakarítógéppel, 4200 munkagéppel és több mint 1000 infokommunikációs eszközzel segítették elő a vidéki területek fejlődését.
Több jut idén vidékfejlesztésre
Az Európai Bizottság által elfogadott stratégiai terv meghatározza az agrártámogatások pénzügyi alapját és szabályrendszerét. A 5400 milliárd forintos keretösszeg komoly lehetőségeket rejteget, és a vidékfejlesztés további lendületét hozhatja - hívta fel a figyelmet az államtitkár. Az egyes pillér terület- és állatalapú támogatásokat kínál. Ez a struktúra egységes kérelem keretében igényelhető áprilisban, és a kifizetések várhatóan októberben történnek. Ezenkívül egy másik, 2900 milliárd forintos keretből származó támogatás nagyjából 52 százaléka beruházásokra fordítható, lehetővé téve a gazdálkodók számára, hogy fejlesszék és modernizálják eszközeiket.
A 2024-es évben 69 különböző pályázati felhívást terveznek megjeleníteni, amik érintik az élelmiszeripart, az állattartást, a kertészetet, a gyümölcsültetvényeket és számos egyéb területet.
A zöldköltések kiemelt szerepet kapnak a fenntarthatóság előmozdításában, az erdőtelepítések és a környezettudatos gazdálkodás támogatásával. Az 1000 milliárd forint értékű zöldköltések a vidéki területek hosszú távú fenntarthatóságát szolgálják. A vidékfejlesztési program harmadik lába a hagyományos értelemben vett vidékfejlesztési intézkedéseket foglalja magában, ahol az önkormányzatok, egyházak és civil szervezetek részesülhetnek támogatásban. A tervezett 300 milliárd forintos keret segíti a vidéki közösségeket és projekteket, támogatva azokat a területeket, amelyek a vidéki életminőség javítását célozzák meg.
Ezekkel indulnak idén
Az első 13 pályázati felhívást közül a legtöbb zöld intézkedésekre, őshonos állatokra, valamint tudásátadásra és tanácsadásra épül. Papp Zsolt György hangsúlyozta, hogy a gazdálkodók adminisztrációs terheinek csökkentése érdekében olyan támogatási konstrukciókat dolgoznak ki, amik ilyen szempontból is segítséget nyújtanak az ágazat szereplőinek. A tanácsadó és szaktanácsadói hálózat kiépítése az egyik fontos elem a gazdálkodók támogatásában. A precíziós gazdálkodásban való részvétel elengedhetetlen része az agrárium jövőjének, és ennek támogatása kulcsfontosságú. Az előre tervezett pályázatokon keresztül ezekre a területekre is kiemelten fókuszálnak idén.
A vidékfejlesztési programnak kiemelt jelentőséget tulajdonítanak, különösen a LEADER programon keresztül (az Európai Unió vidékfejlesztési politikájának része, az Európai Bizottság által kidolgozott négy közösségi kezdeményezés egyike – a szerk.). Az Agrárminisztérium első pályázati felhívása biztosítja a program finanszírozását 2027-ig. Az élelmiszeripart érintő pályázati felhívás is kiemelkedő, ez ma már az agrártámogatások keretéből történik.
A felkészültségen múlhat a pályázati siker
Papp Zsolt György közölte: folyamatosan dolgoznak a pályázati felhívások előkészítésén - mindez érinteni fogja az állattartást, a kertészeteket és az üvegházakat is. Jelenleg 36 pályázati felhívás készül. Az államtitkár szerint soha nem volt még ekkora szükség a pontos, precíz felkészülésre, mint most. A tervezőknek, a kivitelezőknek, a forgalmazóknak és a szolgáltatóknak együttesen kell felkészültnek lenniük ahhoz, hogy használható, jó minőségű pályázatokat nyújtsanak be. Terveik szerint a pályázatok benyújtását illetően legalább kéthetes időtartamokba gondolkodnak, egymás utáni beadási szakaszokkal. Majd utána szünetet tartanak, feldolgozzák a kérelmeket, rendezik a forrást és újról nyitnak.
Az államtitkár szerint a legfontosabb főszabályok, amik változtak 2024-ben, arra vonatkoznak, hogy ki minősül pályázatképesnek, és milyen üzemmérettel rendelkező gazdaságok vehetnek részt a programban.
Szerinte az egyik legfontosabb kérdés, hogy ki az, aki pályázatkompatibilis, pályázatkész. Eddig azt mondták, hogy az árbevétel legalább 50 százalékának kell mezőgazdaságból származnia, de ma már elmozdultak erről az álláspontról. Ma úgy tartják, hogy azon szereplő, akinek az összes árbevételének a 40 százaléka jön mezőgazdaságból, az pályázatképesnek számít. A korábbi időszakban 3000 és 6000 volt az a standard termelési üzemméret, eurónak megfelelő forint összegre fordítva, amellyel pályázni lehetett. Most pedig 5000 és 10000 eurónak megfelelő üzemméret az, amely pályázatképessé teszi a leendő kedvezményezettet.
Együttműködés és digitalizáció
A stratégiai terv kiemeli az együttműködések támogatását, a tudásátadást, az innovációt és a digitalizációt. A digitalizáció és az innováció szorosan összefonódik a program céljaival, mert a jövő mezőgazdaságában elengedhetetlen eszközök. A kiválasztási kritériumok között többletpontot adnak, ha a digitalizáció megjelenik az üzleti tervben.
El kell jutni oda, hogy a digitalizáció az egyik legfontosabb része egy-egy vállalkozásnak, legyen az családi gazdaság, őstermelő vagy bármely más gazdálkodási formában működő pályázati résztvevő.
Az előttünk álló időszak a tervezés és bővülés jegyében telik majd, miközben a vidékfejlesztési programok folyamatosan segítik a gazdálkodókat és vállalkozókat a fenntartható fejlődés felé vezető úton. Csatlakozzon Ön is a Gazdasági Jogkövető olvasói közösséghez, és legyen naprakész az agrárpályázatok és vidékfejlesztési lehetőségek terén!