Egységes alapkérelmek javítása, támogatások és ellenőrzések

Kovács Zita Dátum Legutoljára frissítve: 2024.06.30

Olvasási idő: 4 perc


A javítások és visszavonások időszaka következik az egységes kérelmek kapcsán, miután az idei évben június 10-ével lezárult a benyújtási időszak. Az ezeket érintő fontos határidőkről tájékoztatott Fülöp Tamara egy online webináriumon, ahol beszámolt arról is, milyen gyakori hibákkal találkoztak idén a támogatásokat illetően és az idei várható ellenőrzésekről is szót ejtett.

Demó

2024. szeptember 30-ig lesz lehetőség az egységes alapkérelmek kijavítására, kivéve a termeléshez kötött közvetlen anyatehéntartás támogatás esetében, amelynek december 20-ával zárul a határidője – mondta Fülöp Tamara, a Magyar Államkincstár szakértője az Agroinform online eseményén. Az egységes kérelem benyújtási időszaka idén április 10-től június 10-éig tartott.

Bár alapkérelmet már nem lehet benyújtani, adatváltozásokat be lehet jelenteni június 10-étől, illetve a teljes visszavonásokat is a mostani időszakra tudnak időzíteni azok, akik mégsem szeretnének kérelmezni.

Az idei év egységes kérelemben a magyar gazdálkodóknak 44 közvetlen támogatási vidékfejlesztési jogcímen lehetett támogatást igényelni, illetve különféle adatszolgáltatási kötelezettségeket is teljesíteni (pl.: Feltételesség, MKR stb.).

2024-ben a következő támogatásokat lehetett igényelni: Alapszintű támogatás, Agro-ökológiai program (AÖP), Fiatal mezőgazdasági termelők támogatása, Termeléshez kötött növénytermesztési támogatások, Vidékfejlesztési területalapú támogatások, Termeléshez kötött és átmeneti nemzeti állatalapú támogatások, VP állatjóléti támogatások, Erdészeti Támogatások, Biztosítási díjtámogatás.

Jogszabályok és információk

Az idei évben új rendeletek jelentek meg az egységes kérelemmel, a feltételességgel, illetve minden közvetlen támogatással kapcsolatosan. Hasznos információs forrás a gazdálkodóknak a 25/2024. (IV. 11.) számú Kincstár Közlemény, ahol a mellékletek részletesen tartalmazzák a jogcímek követelményeit. Idén segítették a kérelmezőket a felhasználói kézikönyvek is, amik részletesen, képernyőképekkel megmutatva támogatták az érintetteket a benyújtásban.

Kötelező elektronikus kapcsolattartás

2023. január 13-től az egységes kérelem esetében kötelezővé vált a teljes elektronikus kapcsolattartás, tehát minden bejövő, illetve minden kimenő dokumentumnak elektronikusan kell érkeznie, illetve távoznia.

A kezdeményezett az elektronikus úton benyújtott egységes kérelméhez elektronikus úton kell csatolnia a jogcímekhez kapcsolódó mellékleteket is. Nincs lehetőség az egységes kérelem keretében hiánypótlásra. A kérelmekkel kapcsolatos, kimenő dokumentumokat pedig ügyfélkapura, cégkapura, hivatali kapura, illetve amennyiben falugazdász segédkezett a benyújtásban, akkor a NAK hivatali tárhelyére kell kiküldeni.

Megszemélyesítés és táblaterület

2024-ben a megszemélyesített kérelemben levágásra kerültek az átfedő, illetve ráfedő részek, ahogy az eddigi években is. 2023-ban vezették be azt a szabályt, hogy sem a megszemélyesítés, sem pedig a támogatásigénylés további folyamataiban nem térhet el egymástól a rajzolt és a numerikus terület.

A szakember az eseményen a következő témákat is érintette: a másodvetésekkel kapcsolatos legfontosabb szabályok, feltételesség, alapszintű jövedelemtámogatás (BISS), agro-ökológiai program, Termeléshez kötött növénytermesztési támogatások (CIS), területi monitoring rendszer – várható ellenőrzések 2024-ben, állatalapú és állatjóléti támogatások, erdészeti jogcímek. A cikk folytatását a Mezőgazdasági és Élelmiszeripari KKV Tanácsadó júliusi számában olvashatják.

Kapcsolódó kérdés-válaszok


Fiatal gazda támogatás

Ki lehet jogosult 2023-ban fiatal gazda támogatásra, illetve hol található az erre vonatkozó jogszabály? 

Kapcsolódó cikkek


Várható pályázatok: vidékfejlesztési hullám 2024-ben

Az idei év forradalmi változásokat hozhat a vidékfejlesztés terén, hiszen az Európai Bizottság stratégiai tervének elfogadásával 5400 milliárd forint áll rendelkezésre agrártámogatásokra. Ez a támogatás nem csupán pénzügyi segítséget nyújt, hanem új lendületet ad a vidéki életnek és vállalkozásoknak. Az előre tervezett 69 pályázati felhívás pedig különböző területeken - mint az élelmiszeripar, állattartás vagy kertészet -, kínál lehetőségeket a fejlődésre.

Mezőgazdasági biztosítások után igénybe vehető díjtámogatás

A 2027-ig tartó Közös Agrárpolitika Stratégia Terv keretei között megjelent a második vidékfejlesztési pályázati felhívás, amely a mezőgazdasági biztosítások után igénybe vehető díjtámogatás feltételeit tartalmazza, folytatva a Vidékfejlesztési Programban működtetett konstrukciót.

Élelmiszeripari és mezőgazdasági fejlesztés: aktuális pályázati felhívások és tervezett beruházások

A 2024-ben megnyíló agrár pályázati lehetőségeket mutatta be Dr. Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium államtitkára az élelmiszeripari fejlesztésektől kezdve a generációs megújulásig az Élelmiszeripari Pályázatok 2024 Foodinform webináriumon. Az új KAP ST keretében közel 1500 milliárd forintot fordítanak gazdaságfejlesztésre, melynek része az öntözésfejlesztés, vízgazdálkodás támogatása és precíziós gazdálkodás elősegítése.