Turizmusfejlesztési hozzájárulás kötelezettsége

Leipán Tibor Dátum Legutoljára frissítve: 2024.02.25

Olvasási idő: 4 perc


Annak a magánszemélynek, aki csak egy minimális vidéki szálláshely szolgáltatást végez – 3 db szobát ad ki nyaranta –, ugyanúgy turizmusfejlesztési hozzájárulást kell fizetnie a 3 szoba kiadásából származó bevétele után?

Amennyiben a magánszálláshely bérbeadása rövid ideig történne (tehát kevesebb, mint egy hónap ideig), akkor a turizmusfejlesztési hozzájárulást erre az időszakra is fizetni kell.

Ha a magánszálláshely bérbeadása hosszabb időre történne, tehát több, mint egy hónapig, akkor csak bérbeadásról beszélhetünk, tehát nincs TFH fizetési kötelezettség.

Megjegyzendő, hogy 2022. október 01. és 2023. március 31. közötti időszakban nem merül fel TFH fizetési kötelezettség. kereskedelmi szálláshelynek minősül TFH kötelezettséggel.

Az IFA-t is a cég szedi be, de az IFA az illetékes önkormányzatot illeti, tehát javasolható a kapcsolatfelvétel az illetékes önkormányzat adóirodájával, az IFA kezelését illetően.
Áfa tekintetében irányadó az áfatörvény (az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. Törvény), melynek értelmében kereskedelmi szálláshely-szolgáltatásnak minősül minden olyan alapvetően turisztikai jellegű szolgáltatás, amely során ellenérték fejében az adott szálláshelyre vonatkozó jogszabályok szerinti követelményeknek megfelelő szállás biztosítása történik, ennek alapján:

  • a szálloda, panzió, kemping, üdülőház, turistaszálló, ifjúsági szálló által nyújtott szálláshely-szolgáltatás,
  • üdülők szálláshely-szolgáltatása (függetlenül attól, hogy a szolgáltatást igényjogosultak és azok hozzátartozói, vagy más személy veszi igénybe),
  • a kollégiumok, diákotthonoknak azon szálláshely-szolgáltatása, amely az áfatörvény 85. § (1) bekezdés i) pontja alapján nem minősül adómentes tevékenységnek, valamint
  • a magánszálláshelyek idegenforgalmi célú hasznosítása.

Kereskedelmi szálláshely-szolgáltatás felölel minden olyan esetet, amelyben az adózó idegenforgalomhoz kötődően turisztikai jellegű szállást biztosít a vendégeinek.

A kereskedelmi szálláshely-szolgáltatás adómértéke 5%, amely 2020. január 1-től mérséklődött a korábbi 18%-os adómértékről, és amely mint üzletszerű gazdasági tevékenység csak adószám birtokában gyakorolható. Megjegyzendő, hogy a lakás hosszú távú bérbeadása (amely nem minősül kereskedelmi szálláshely-szolgáltatásnak) a magánszemély oldaláról csak akkor kell adószámot kiváltania, ha a bérbeadás adómentesen történik az Áfatörvény 86. § (1) bekezdés l) pontjához igazodóan.