Őstermelő jogosultsága kompenzációs felár alkalmazására

Sinka Júlia Dátum Legutoljára frissítve: 2024.01.17

Olvasási idő: 3 perc


Ez a tartalom 321 napja jelent meg, lehetséges, hogy az itt szereplő információk már nem aktuálisak. Legfrissebb tartalmainkat itt érheti el.

Áfakörbe tartozó fuvarozási tevékenységet folytató egyéni vállalkozó őstermelői igazolvánnyal rendelkezik. Egyéni vállalkozásból származó bevétele meghaladja az őstermelésből származó bevételét. Jogosult lesz-e kompenzációs felárra? A felvetett esetkörben további kérdések is adódnak.

Másik esetben egy Kft. (tevékenység: építőipar) 50% tulajdoni hányaddal rendelkező tagja őstermelői igazolvánnyal rendelkezik. Itt az a kérdés, hogy az őstermelői tevékenysége tekintetében jogosult-e kompenzációs felárra?
Továbbá: Áfakörbe tartozó mezőgazdasági őstermelő az állatok takarmányozása céljából terményt vásárol másik mezőgazdasági őstermelőtől. A vevő őstermelő állíthat-e ki az eladó őstermelő részére felvásárlási jegyet?

Az áfatörvénynek a mezőgazdasági tevékenységet folytató adóalanyokra vonatkozó különös szabályait – a további feltételek mellett – akkor alkalmazhatja az őstermelő, ha a mezőgazdasági tevékenységet egészben vagy meghatározó részben folytatja, ahogyan arra kérdésében Ön is utalt.
E szabályok alkalmazásában mezőgazdasági tevékenységet meghatározó részben folytató adóalanynak minősül az az adóalany, akinek (amelynek)

  • a mezőgazdasági tevékenységen kívüli tevékenységéből származó – adót is tartalmazó – éves bevétele időarányosan nem haladja meg az alanyi adómentesség választására jogosító értékhatárt, illetve
  • az az adóalany, akinek (amelynek) a mezőgazdasági tevékenységen kívüli tevékenységéből származó – adót is tartalmazó – éves bevétele időarányosan meghaladja ugyan az alanyi adómentesség választására jogosító értékhatárt, azonban a mezőgazdasági tevékenységből származó – kompenzációs felárat is tartalmazó – éves bevétele időarányosan több, mint az egyéb tevékenységéből származó – adót is tartalmazó – időarányos éves bevétele.

 [Áfa tv. 198. § (2) bekezdés].

Amennyiben az 1. kérdés szerinti adózó nem „önkéntes alapon” fizet áfát az egyéni vállalkozói tevékenysége után – azaz nem az alanyi adómentes státusz helyett választva, hanem az arra jogosító értékhatár túllépése miatt –, akkor a fenti két feltétel együttes vizsgálata alapján, nem alkalmazhatja a kompenzációs felárra vonatkozó szabályokat őstermelői minőségében.

A 2. kérdés kapcsán az önálló vállalkozás minősítésnek van kiemelt szerepe

Az adóalany nem minősül önálló vállalkozásnak akkor, ha egy másik vállalkozásban meglévő tulajdoni részesedése vagy szavazati joga legalább 25 százalék.
Ezt a feltételt – a különleges jogállásra való jogosultság, illetve annak fenntarthatósága szempontjából – július 1-jén kell vizsgálnia. Ha a kérdés szerinti őstermelő eddig élhetett a  különleges jogállás választásával, de ez év július 1-jén a társas vállalkozásban meglévő üzletrésze miatt már nem minősül önálló vállalkozásnak, az a tárgyévi különleges jogállását nem érinti, de a következő 2 évben nem alkalmazhatja a kompenzációs rendszert.
Ha az érintett a már meglévő tagi jogviszonya mellett döntött az őstermelői tevékenység megkezdéséről, akkor az önálló vállalkozásra vonatkozó feltételt nem teljesíti, így nem választhatja a szóban forgó, speciális jogállást.  

Az Áfa tv. 200. §-ában foglaltak szerint, a kompenzációs felár megtéríttetése iránti igény érvényesíthetőségének egyik személyi feltétele, hogy a termék beszerzője, szolgáltatás igénybevevője olyan belföldön nyilvántartásba vett adóalany legyen, akire a kompenzációs felár terhelhető: vagyis nem jogosult maga is a kompenzációs felárra.

Ez a 3. kérdést érintően fontos, amellett, hogy az egyébként a kompenzációs felárra jogosult őstermelő sem járhat el minden esetben a különleges jogállására vonatkozó szabályok szerint. Neki is lehet olyan termékértékesítése, szolgáltatásnyújtása, amellyel összefüggésben kompenzációs felár nem érvényesíthető. Az ilyen ügyletek után – ha nem élt az alanyi adómentesség választásának lehetőségével – az áfatörvény általános szabályai szerint kell az áfa-kötelezettségét teljesítenie.
Így kell eljárnia a kérdés szerinti esetben is, ha a vásárló maga is különleges jogállású mezőgazdasági tevékenységet folytatóként jár el (vagyis: úgyszintén őstermelő, aki kompenzációs felárra jogosult. Ekkor az őstermelőt – az áfatörvény előírásai szerint – belföldön teljesített ügylettel összefüggésben számla- illetve nyugtadási kötelezettség terheli és az ügylet után – az általa választott adózási módtól függően – áfafizetési kötelezettség is terhelheti.