Őstermelői támogatás könyvelése

Sinka Júlia Dátum Legutoljára frissítve: 2024.11.02

Olvasási idő: 5 perc


Ha az őstermelő a tevékenységével kapcsolatban kap bármilyen támogatást, akkor azt nem kell bevételként figyelembe venni. Ilyenkor a támogatások teljes összegének megfelelő költséget ki kell venni év végén a könyvelésben? Egyszeres könyvelésben mi a helyes könyvelési tétele ennek? Milyen nyilvántartással kell alátámasztani?

A fizetendő szociális hozzájárulás adónak őstermelőknél nincs felső határa, mint az egyéni vállalkozóknál? Lehetséges, hogy emiatt egy tételes költségelszámoló őstermelő (magas bevétellel) rosszabbul jár, mintha egyéni vállalkozó lenne?

Az Szja tv. 7. § (3) bekezdése alapján nem kell bevételként figyelembe venni a mezőgazdasági őstermelő e tevékenységével összefüggésben kapott támogatás összegét. Ez azt is jelenti, hogy ezeket a támogatásokat sem a bevételi értékhatár, sem a jövedelem számításakor nem kell figyelembe venni.

Az Szja tv. a támogatásokkal kapcsolatban általános jelleggel fogalmaz, így a „nem bevétel” támogatások körébe bele kell érteni mindenféle típusú támogatást, amelyet az őstermelő a mezőgazdasági őstermelői tevékenységével összefüggésben kap. Így nem minősül bevételnek például

  • a terület- vagy állatállomány alapján járó támogatás,
  • a mezőgazdasági tevékenység költségeinek fedezetére vagy fejlesztési célra kapott támogatás, illetve
  • a kárenyhítő juttatás sem.

Ennek az adómentességnek azonban „ára” van, ami a költségek elszámolásában mutatkozik meg. Az Szja tv. 4. § (5) bekezdése szerint, ha a jogszabály vagy nemzetközi szerződés rendelkezése alapján folyósított vissza nem térítendő támogatást az Szja-tv. rendelkezése alapján a jövedelem kiszámításánál nem kell bevételként figyelembe venni, akkor a támogatás felhasználásával a jogszabály, illetve a nemzetközi szerződés rendelkezéseivel összhangban teljesített kiadás alapján nem számolható el költség (értékcsökkenési leírás sem). Ha a támogatás csak részben nyújt fedezetet a kiadásra, e rendelkezést csak a kiadásnak a támogatásból fedezett részére vonatkozóan kell alkalmazni.
Ehhez kapcsolódóan lényeges, hogy az Szja tv. 10. § (2) bekezdése szerint, ha a magánszemély jogszabály vagy nemzetközi szerződés rendelkezése alapján támogatást kap, ezzel összefüggő nyilvántartási kötelezettségeit a jogszabály, illetve a nemzetközi szerződés rendelkezéseinek figyelembevételével teljesíti. A magánszemély köteles olyan elkülönített nyilvántartást vezetni, amelynek alapján a támogatás felhasználása és a felhasználás jogszerűsége ellenőrizhető.

Az őstermelők Szja-tv. hatálya alatti, pénzforgalmi szemléletű – az egyszeres könyvvitel logikáját követő – könyvvezetésében mindezek azt jelentik, hogy a pénzmozgással egyidejűleg

  • a fentieknek megfelelő támogatás összegét az adóalapba be nem számítható bevételek, míg
  • az ebből fedezett költségeket (költségrészt) az egyéb, költségnek nem minősülő kiadások között számolja el az őstermelő, és
  • tárgyi eszköz beszerzése esetén a beruházási költségek körébe kerül a kifizetett összeg egésze, majd
  • a tárgyi eszközök nyilvántartásában (Szja tv. 5. számú melléklet) a támogatásból fedezett értéket is fel kell tűntetni, az ennek megfelelő részére értékcsökkenési leírás nem érvényesíthető.

Mivel az előzőekben említett támogatás nem jelenik meg az őstermelő adóköteles bevételei között, tételes költségelszámolás esetén nem része a jövedelem számításának, az őstermelő szociális hozzájárulási adóját nem befolyásolja.

Amennyiben a mezőgazdasági őstermelő e tevékenységből származó, a tárgyévet megelőző évben elért – támogatások nélküli – bevétele meghaladja a tárgyévet megelőző adóév éves minimálbérének ötszörösét, akkor a mezőgazdasági őstermelőt – saját maga után – évente terhelő szociális hozzájárulási adó alapja:

  • a tárgyévi összevont adóalapba tartozó, őstermelői tevékenységből származó jövedelme,
  • de havonta legalább a minimálbér,
  • vagy a magasabb összegű társadalombiztosítási ellátások megszerzése érdekében vállalt összeg adóévre megállapított összege.

Az éves minimálbér felét az adóévben el nem érő őstermelői tevékenységből származó bevétellel rendelkező, járulékfizetésre kötelezett mezőgazdasági őstermelő szociális hozzájárulási adó fizetésére nem kötelezett, kivéve, ha a magasabb összegű társadalombiztosítási ellátások megszerzése érdekében vállalja, hogy magasabb összeg után fizeti meg a társadalombiztosítási járulékot. Ekkor a mezőgazdasági őstermelőt a saját maga után évente terhelő adó alapja a magasabb összegű társadalombiztosítási ellátások megszerzése érdekében vállalt összeg adóévre megállapított összege.

A tételes költségelszámolást alkalmazó őstermelőnek véleményünk szerint nem az egyéni vállalkozás indítását, sokkal inkább az átalányadózás választását lenne érdemes fontolóra vennie – természetesen a könyvelési adataival végzett számítások alapján.

Kapcsolódó iratminták


Vevő közreműködésével előállított mezőgazdasági áru szolgáltatására kötött adásvételi szerződés

Saját termelésű mezőgazdasági áru szolgáltatására kötött adásvételi szerződés

Kapcsolódó kérdés-válaszok


Gyed mellett kezdő őstermelő járulékfizetése

2024. január 2-án, gyed mellett indított indított őstermelő vállalkozás esetében a gyed mellett kell-e járulékot fizetni, mint kezdő őstermelő?

Őstermelő, hentes kiegészítő őstermelői tevékenysége

Őstermelő és egyéni vállalkozó egy személyben állatokat tart, és ezeket feldolgozva értékesít pl. kolbászként, vagy akár nyers húsként. Vállalkozásában másik városban  húsboltot nyitott, ahol  csak vásárolt húst, húskészítményeket  értékesít. A bolt bezárt, de ő továbbra is vásárol húst, melyet feldolgoz az őstermelésben előállítandó készítményekhez. Ez belefér-e a kiegészítő tevékenység fogalmába, ami az őstermelő esetében 25%-ban határozza meg a bevételi arányt?

Őstermelő egyéni vállalkozása

Ha a mezőgazdasági őstermelő vállalkozást indít, hogyan különíti el azokat egymástól, ha adószáma csak egy lehet?

Kapcsolódó videók


Őstermelők adózási praktikái 2024-ben – Kérdések és válaszok

Kikre vonatkoznak a darabszámok a sertéstartás kapcsán az új agrárminiszteri rendelet szerint? Őstermelő betöltötte a nyugdíjas korhatárt, de nyugdíjra nem jogosult – miként számoljuk a tb-t? Biztosított-e a 16 évesnél idősebb őstermelő, aki középiskolában tanul – a többi mellett ezekre a kérdésekre válaszolt Nagy Péter jogi referens a Menedzser Praxis szakmai napján.

Őstermelők adózása 2024: már nincs miért tépni a hajukat a gazdáknak?

Keserű tapasztalatokat kellett megélniük az őstermelőknek a termelési tényezők értékesítésére és hasznosítására vonatkozó szabály gyakori módosítása miatt. Dr. Nagy Péter jogi referens előadásában részletesen szólt arról, hogy kezdődött az érintettek kálváriája és milyen csattanóval zárult a történet. A szakmai napon a résztvevők mindent megtudhattak, amit 2024-ben az őstermelők adózásáról tudni érdemes.

Kapcsolódó cikkek


Biztosított őstermelő társadalombiztosítási közterhei

A kérdezőnek 2023-ban és 2024-ben sem volt bevétele őstermelőként. Milyen adózási és járulékfizetési kötelezettségei keletkeznek? Mikor kell bevallást benyújtania? Kell-e fizetnie társadalombiztosítási járulékot?

Őstermelő ingó értékesítése

Magánszemély őstermelői tevékenységet végez, áfakörös, az áfában az általános szabályok szerint jár el. Értékesíteni szeretne egy gépet, amit több mint tíz éve vásárolt, de nincs meg a vásárlásról szóló bizonylata. Hogyan kell eljárnia az szja és az áfa szabályai szerint?

Őstermelő jövedéki adó visszaigénylése

Nem áfaalany őstermelő jövedéki adót szeretne visszaigényelni. A számlák a nevére szólnak, viszont a 7-es adószáma nem szerepel rajtuk. Így vissza lehet igényelni a jövedéki adót?

Őstermelő adózása

A felvetéssel érintett átalányadózó őstermelő 2023. március 31-ig állt munkaviszonyban, majd főállású őstermelő lett. Éves árbevétele felvásárlási jegyekből 15 millió Ft volt. Hogyan alakul a szocho és az esetleges szja fizetése?