Őstermelői támogatás könyvelése
Olvasási idő: 5 perc
Ha az őstermelő a tevékenységével kapcsolatban kap bármilyen támogatást, akkor azt nem kell bevételként figyelembe venni. Ilyenkor a támogatások teljes összegének megfelelő költséget ki kell venni év végén a könyvelésben? Egyszeres könyvelésben mi a helyes könyvelési tétele ennek? Milyen nyilvántartással kell alátámasztani?
A fizetendő szociális hozzájárulás adónak őstermelőknél nincs felső határa, mint az egyéni vállalkozóknál? Lehetséges, hogy emiatt egy tételes költségelszámoló őstermelő (magas bevétellel) rosszabbul jár, mintha egyéni vállalkozó lenne?
Az Szja tv. 7. § (3) bekezdése alapján nem kell bevételként figyelembe venni a mezőgazdasági őstermelő e tevékenységével összefüggésben kapott támogatás összegét. Ez azt is jelenti, hogy ezeket a támogatásokat sem a bevételi értékhatár, sem a jövedelem számításakor nem kell figyelembe venni.
Az Szja tv. a támogatásokkal kapcsolatban általános jelleggel fogalmaz, így a „nem bevétel” támogatások körébe bele kell érteni mindenféle típusú támogatást, amelyet az őstermelő a mezőgazdasági őstermelői tevékenységével összefüggésben kap. Így nem minősül bevételnek például
- a terület- vagy állatállomány alapján járó támogatás,
- a mezőgazdasági tevékenység költségeinek fedezetére vagy fejlesztési célra kapott támogatás, illetve
- a kárenyhítő juttatás sem.
Ennek az adómentességnek azonban „ára” van, ami a költségek elszámolásában mutatkozik meg. Az Szja tv. 4. § (5) bekezdése szerint, ha a jogszabály vagy nemzetközi szerződés rendelkezése alapján folyósított vissza nem térítendő támogatást az Szja-tv. rendelkezése alapján a jövedelem kiszámításánál nem kell bevételként figyelembe venni, akkor a támogatás felhasználásával a jogszabály, illetve a nemzetközi szerződés rendelkezéseivel összhangban teljesített kiadás alapján nem számolható el költség (értékcsökkenési leírás sem). Ha a támogatás csak részben nyújt fedezetet a kiadásra, e rendelkezést csak a kiadásnak a támogatásból fedezett részére vonatkozóan kell alkalmazni.
Ehhez kapcsolódóan lényeges, hogy az Szja tv. 10. § (2) bekezdése szerint, ha a magánszemély jogszabály vagy nemzetközi szerződés rendelkezése alapján támogatást kap, ezzel összefüggő nyilvántartási kötelezettségeit a jogszabály, illetve a nemzetközi szerződés rendelkezéseinek figyelembevételével teljesíti. A magánszemély köteles olyan elkülönített nyilvántartást vezetni, amelynek alapján a támogatás felhasználása és a felhasználás jogszerűsége ellenőrizhető.
Az őstermelők Szja-tv. hatálya alatti, pénzforgalmi szemléletű – az egyszeres könyvvitel logikáját követő – könyvvezetésében mindezek azt jelentik, hogy a pénzmozgással egyidejűleg
- a fentieknek megfelelő támogatás összegét az adóalapba be nem számítható bevételek, míg
- az ebből fedezett költségeket (költségrészt) az egyéb, költségnek nem minősülő kiadások között számolja el az őstermelő, és
- tárgyi eszköz beszerzése esetén a beruházási költségek körébe kerül a kifizetett összeg egésze, majd
- a tárgyi eszközök nyilvántartásában (Szja tv. 5. számú melléklet) a támogatásból fedezett értéket is fel kell tűntetni, az ennek megfelelő részére értékcsökkenési leírás nem érvényesíthető.
Mivel az előzőekben említett támogatás nem jelenik meg az őstermelő adóköteles bevételei között, tételes költségelszámolás esetén nem része a jövedelem számításának, az őstermelő szociális hozzájárulási adóját nem befolyásolja.
Amennyiben a mezőgazdasági őstermelő e tevékenységből származó, a tárgyévet megelőző évben elért – támogatások nélküli – bevétele meghaladja a tárgyévet megelőző adóév éves minimálbérének ötszörösét, akkor a mezőgazdasági őstermelőt – saját maga után – évente terhelő szociális hozzájárulási adó alapja:
- a tárgyévi összevont adóalapba tartozó, őstermelői tevékenységből származó jövedelme,
- de havonta legalább a minimálbér,
- vagy a magasabb összegű társadalombiztosítási ellátások megszerzése érdekében vállalt összeg adóévre megállapított összege.
Az éves minimálbér felét az adóévben el nem érő őstermelői tevékenységből származó bevétellel rendelkező, járulékfizetésre kötelezett mezőgazdasági őstermelő szociális hozzájárulási adó fizetésére nem kötelezett, kivéve, ha a magasabb összegű társadalombiztosítási ellátások megszerzése érdekében vállalja, hogy magasabb összeg után fizeti meg a társadalombiztosítási járulékot. Ekkor a mezőgazdasági őstermelőt a saját maga után évente terhelő adó alapja a magasabb összegű társadalombiztosítási ellátások megszerzése érdekében vállalt összeg adóévre megállapított összege.
A tételes költségelszámolást alkalmazó őstermelőnek véleményünk szerint nem az egyéni vállalkozás indítását, sokkal inkább az átalányadózás választását lenne érdemes fontolóra vennie – természetesen a könyvelési adataival végzett számítások alapján.