dr. Csegődy Tibor László

dr. Csegődy Tibor László

Jogász


Jogász, közgazdász, egyetemi oktató, a Menedzser Tudás- és Válaszközpont vendégszakértője.
 

  • Cikkeket és magyarázatokat ír
  • Irat- és szabályzatmintákat készít

Válogatott cikkei

A gazdaságátadás a magyar jogban egyedülálló módon lehetőséget biztosít arra, hogy a gazdasághoz kapcsolódó összes elem egyetlen, a gazdaságot átadni és az azt átvenni kívánó fél között létrejövő szerződésben, a gazdaságátadási szerződésben, megvalósulhasson. A szerződés mind a mezőgazdasági őstermelő és a mező-, erdőgazdasági tevékenységet és kiegészítő tevékenységet folytató egyéni vállalkozó gazdaságának átadása vonatkozásában köthető.
A földrajzi árujelzőket valamely táj, helység, illetőleg egy ország területéről származó és ott feldolgozott, illetve előállított olyan termékek megjelölésére használnak, amelyek – különleges minősége, hírneve vagy egyéb jellemzője alapján – más hasonló termékektől egyértelműen megkülönböztetik.
Mind a termelők, mind a fogyasztók szempontjából fontos az egyes áruk és szolgáltatások egymástól való megkülönböztetése, beazonosíthatósága. Adott termelő választása szerint termékein feltüntethet egy már lajstromozott, legtöbbször tanúsító védjegyet, vagy maga alakíthat ki egyet.
Még néhány évvel ezelőtt a hazai kutak 95%-át, évente mintegy 4–5000 darabot engedély nélkül létesítettek, veszélyeztetve ezzel az ország vízkincsét is. A vízgazdálkodási törvény 2016-os módosításával, európai uniós jogszabályi kötelezettségre hivatkozva többször kitolt határidőt állapítottak meg az illegális kutak legalizálására, részben a gazdatársadalomban tapasztalható ellenérzések miatt. A 2024-től hatályba lépő „végső” szabályok „adnak is, meg nem is”.