Főoldal Nyíl Kiemelt kategóriák Nyíl Állattenyésztés

Ajánlott dokumentum-minták a(z) "Állattenyésztés" témakörre

*Adásvételi szerződés kisállatról
Készítette: dr. Schmuczer Anita
Utoljára módosítva: 2025.07.03
Letöltés
Bértartási szerződés
Készítette: dr. Schmuczer Anita
Utoljára módosítva: 2024.11.18
Letöltés

Cikkek és magyarázatok a(z) "Állattenyésztés" témakörre

A mezőgazdasági kisüzemek, vadgazdálkodók és vidéki vállalkozások számára jelentős támogatások állnak majd rendelkezésre a 2025-ös évben. A programok célja a gazdaságok technológiai fejlesztése és a klímaváltozás okozta kihívásokra adott válaszok elősegítése, ideértve az öntözési rendszerek fejlesztését és a fenntartható vízgazdálkodást.
2025. január 1-től lép hatályba a helyi adókról szóló törvény az építményadó alóli mentességgel kapcsolatos módosítása. Ugyancsak a jövő év elejétől egészül ki a vagyoni értékű jogok törvény szerinti köre.
A sertés ágazat állatjóléti támogatásainak új szabályai jelentős változásokat hoznak a gazdálkodók számára. Milyen hatással lesznek ezek a módosítások a támogatási kérelmek benyújtására? Hogyan segíthetik a gazdaságokat a válsághelyzetek kezelésében és az új elektronikus rendszerek bevezetésében?
Mint minden vállalkozás számára, a méhészeknek is rendkívüli volt az elmúlt 1-2 év, hiszen a költségeik nagymértékben emelkedtek, viszont nem tudtak árat emelni, sőt, a méz ára az elmúlt időszakban még csökkent is.
Hogyan lehet versenyképessé tenni egy állattartó gazdaságot? Miként lehet azt korszerűsíteni modern technológiák segítségével? Hogyan igényelhet valaki akár ötmilliárd forint vissza nem térítendő támogatást? Új pályázati lehetőség a KAP keretében.

Kérdések a(z) "Állattenyésztés" témakörre

Őstermelő gyümölcs értékesítése

Mezőgazdasági őstermelő méhészeti tevékenységet végez, de főtevékenységként dinnye értékesítést szeretné végezni, úgy, hogy nem ő termeli, csak felvásárolja. Milyen formában teheti ezt meg: őstermelőként, adószámos magánszemélyként, vagy csak vállalkozóként?

Megválaszolta: Leipán Tibor könyvelő, adószakértő

Megválaszolva: 2025.05.20.

Takarmánytáp rendelés és továbbértékesítés

Díszállat tartással foglalkozó adószámmal rendelkező magánszemélyként Ausztriából szeretnék prémium tápot behozni saját állatoknak, és a hasonló tevékenységet folytatóknak továbbértékesíteni az eredeti csomagolásban. Mi a szabályos módja a rendelésnek, számlázásnak?

Megválaszolta: Leipán Tibor könyvelő, adószakértő

Megválaszolva: 2025.04.22.

Méhcsalád értékesítése

Egy alanyi mentes, kompenzációs felárra jogosult őstermelő méhcsaládokat értékesít egy másik őstermelő részére. A beszerzéskor a vételi számla áfát nem tartalmazott, alanyi mentes őstermelőtől vette őket. Az értékesít most történhet áfamentesen?

Megválaszolta: Bonácz Zsolt áfa szakértő

Megválaszolva: 2025.04.21.

Házi vágásból származó termék értékesítése

Őstermelőként házi vágást követően értékesíthetem a termékeimet végfogyasztónak?

Megválaszolta: Sinka Júlia adószakértő

Megválaszolva: 2025.03.01.

Őstermelő, hentes kiegészítő őstermelői tevékenysége

Őstermelő és egyéni vállalkozó egy személyben állatokat tart, és ezeket feldolgozva értékesít pl. kolbászként, vagy akár nyers húsként. Vállalkozásában másik városban  húsboltot nyitott, ahol  csak vásárolt húst, húskészítményeket  értékesít. A bolt bezárt, de ő továbbra is vásárol húst, melyet feldolgoz az őstermelésben előállítandó készítményekhez. Ez belefér-e a kiegészítő tevékenység fogalmába, ami az őstermelő esetében 25%-ban határozza meg a bevételi arányt?

Megválaszolta: Sinka Júlia adószakértő

Megválaszolva: 2024.10.15.

Állat bérbeadása állattartással foglalkozó őstermelő által

Állattartással foglalkozó őstermelő lovakat tenyészt, ezen belül van egy versenylova, amit bérbe adna szerződés szerint számlára. Ez a tevékenysége még őstermelői tevékenységnek számít, vagy már kiegészítő tevékenység szerint kell adóznia?

Megválaszolta: Sinka Júlia adószakértő

Megválaszolva: 2023.08.28.

Kiadványok a(z) "Állattenyésztés" témakörre

Őstermelők kalendáriuma: 2023 tél

Az őstermelőkre váró téli munkák közül talán a növényvédelemmel összefüggő feladatok jelentik a legfontosabb teendőt. Az évvégi szünet emellett további kötelezettségek és szabályok áttekintésére is lehetőséget ad a pályázatok, támogatások és digitalizáció körében.

Akárcsak az adóalappal kapcsolatos ráfordításokra, a pályázati költségek elszámolására is szigorú szabályok vonatkoznak. Bár a pályázati felhívásokban, a kérelmekhez kapcsolódó kitöltési útmutatókban részletezik az elszámolható kiadások körét és azok igazolásának módját is, sokak számára mégis nehezen érthető és távolinak tűnő adminisztrációt jelent ez a kötelezettség.

Letöltés
Őstermelők kalendáriuma: 2023 ősz

Az őszi munkák jól megszokott feladatainak áttekintése mellett részleteiben is megvizsgáljuk a gazdálkodási napló adminisztrációját illető 2023-as változásokat, valamint a viharkárok miatt most különösen is Mezőgazdasági Kockázatkezelési Rendszer (MKR) négy pillérét.

2023-ban jelentős változások történtek az alapművelés után járó területalapú támogatások szabályaiban. A gazdálkodási napló – mint a támogatás-jogosultságok ellenőrzésének alapját képező dokumentum – az eddigi évekhez képest jelentősen módosult, tartalmi-formai szempontból és a vezetés módját illetően is. Legfontosabb változás, hogy 2023. június 10-től a papír alapú vezetés mellett a NÉBIH elektronikus ügyintézési felületén elektronikus, egyben online vezetésre is van lehetőség.

Letöltés
Őstermelők kalendáriuma: 2023 nyár

A nyár ismét nemcsak a földművelés és állattenyésztés körüli munkák miatt lesz mozgalmas: számos jogszabály és pályázati lehetőség is jelentősen megváltozott. 2023. május 1-jétől tehát a föld vételárának vizsgálatakor az eddigi úgynevezett hozamszámítás módszerét felváltja a helyben szokásos átlagos forgalmi értékkel való összehasonlítás módszere. A kifizető ügynökség néhány éve kifejlesztette és elindította az agrár ügyeinkhez a saját applikációját, a mobilGazdát. A 2023. évtől egyre többünknek szüksége lesz majd arra, hogy kezünkben legyen felhasználói szinten ez az alkalmazás.

2023. május 1-jétől az előző évi átlagárak figyelembevételével kell meghatározni a termőföldek forgalmi értékét. Ezt legfeljebb 10 százalékkal lépheti túl a szerződés szerinti eladási ár, csak szigorú feltételek mellett lehet ettől eltérni. Érdemes felfrissítenünk az alkalmi munkával összefüggő ismeretinket is.

Letöltés